Сьогодні, 8 березня, у Запоріжжі відбудеться дві правозахисні акціїї – “Марш жінок” і “Дивись, куди тиснеш!”. Хоча це й окремі заходи, одна акція перетікатиме в іншу, тому у всіх охочих потрапити на обидві буде така можливість.

Кожна подія має свою тематику: “Марш жінок” збирається звернути увагу на вплив пандемії на жінок, а “Дивись, куди тиснеш!” – на відсутність у Запоріжжі спеціалізованого притулку для постраждалих від домашнього насильства та голосування депутатів міськради з цього приводу.

“Марш жінок”

Марш жінок

Час: 13:00
Місце: старт від арки на площі Фестивальній. Маршрут закінчиться на перехресті проспекту з бульваром Шевченка.
Від організаторок: Такі акції сьогодні відбуватимуться в багатьох містах України. “Пандемія COVID-19 суттєво вплинула на життя людей в усьому світі, змінила звичний ритм функціонування суспільства, загострила соціальні проблеми та спричинила появу нових викликів. Найбільше негативні наслідки пандемії відбилися на жінках.
Людство функціонує в умовах пандемії вже 1 рік. Чому ми досі не говоримо про її вплив на жінок? Чому ми мовчимо про домашнє насилля, рівень якого в часи COVID-19 дедалі зростає? Чому ми не говоримо, що здебільшого на жінок було покладено обов’язок опікуватися дистанційним навчанням дітей? Що саме жінки змушені виконувати доглядову працю, обсяг якої лише збільшився, та поєднувати її із роботою?
Сьогодні ми відкрито заявляємо: у пандемії жіноче обличчя.
1. Рівень домашнього насильства в умовах карантину стрімко зростає, натомість відповідальність тих, хто здійснює насильство, досі не є безумовною перед законом. Неможливість ізолювати агресора ще більше ускладнює ситуацію та підвищує вразливість постраждалих, їхню потребу в захисті та допомозі. Ми досі чекаємо ратифікації Стамбульської конвенції, обіцяної Президентом після набрання 25 000 голосів під Петицією. Проте це «жіноче питання» досі є неактуальним для української влади.
2. Жінки становлять більшість працівниць/-ків у сфері соціальних, освітніх послуг, а також у сфері охорони здоров’я, які опинилися під найбільшим ударом у часи пандемії. Вони контактують із великою кількістю людей, зокрема, хворих на коронавірус, що також підвищує їхні ризики захворіти. 82 % людей, зайнятих у сфері охорони здоров’я, — це жінки. Водночас працівниці цих сфер не отримують необхідних ресурсів для створення безпечних умов праці. Саме жінки опинилися на передовій боротьби із вірусом та його наслідками.
3. На жінок було покладено ще більший обсяг репродуктивної та доглядової праці. Жінки мають доглядати літніх родичів, виховувати дітей, слідкувати за здоров’ям родини, займатися «хатніми справами» та доглядовою працею поряд із роботою. Водночас часто обсяги доглядової праці впливають на те, що жінки втрачають своє робоче місце. Навіть ті батьки, які можуть працювати з дому, не мають можливості повноцінно це робити із маленькими дітьми. Адже діти потребують постійної уваги. Найскладнішою є ситуація для самотніх мам.
4. Жінки, які вимушено перейшли на дистанційну роботу, мають самостійно забезпечити себе та дітей на онлайн-навчанні засобами зв’язку для реалізації навчального та робочого процесу одночасно.
5. Багато жінок залишилися без роботи. В особливо складних обставинах опиняються жінки, які не є офіційно працевлаштованими та працюють у секторі неформальної економіки, соціальної сфери та сфер надання послуг. Серед таких жінок багато мігранток, які опиняються без будь-яких ресурсів для існування, що породжує збільшення кількості бездомних жінок.
6. Рівень радикального та ультраправого насильства зростає. Цьому сприяло фактичне «закриття» жінок вдома, нас намагаються повернути в часи, коли ми мали сидіти вдома та народжувати дітей, без права голосу та вибору. Ці тези постійно лунають від українських ультраправих консерваторів, а також деяких політичних та релігійних діячів, які прагнуть обмежити місце жінки та забрати ті права, за які роками боролися активістки за права жінок.
7. Пандемія вплинула на здоров’я та безпеку жінок. Додатково до наслідків, безпосередньо спричинених коронавірусною хворобою, жінки також страждають від труднощів доступу до основних служб охорони здоров’я. Надання інших медичних послуг відійшло на другий план у зв’язку із перевантаженістю закладів охорони здоров’я. Від цього значно постраждали жінки з інвалідністю, хронічними захворюваннями та вагітні жінки, які не можуть отримати медичні послуги в повному обсязі. Жінки, які переважно є основними чи єдиними опікунками дітей чи родичів з інвалідністю, також зазнали особливого тиску. Окрім цього, різноманітні програми профілактики, зокрема, раку молочної залози та раку шийки матки, стали другорядними.
Ми пропонуємо співпрацю для:
  • Ратифікації Стамбульської конвенції!
  • Збільшення соціальної допомоги матерям, що виховують дітей, та збільшення додаткової підтримки дітей з інвалідністю!
  • Припинення урізання соціальних гарантій для тих, хто втратили роботу!
  • Створення безпечних умов праці для жінок, які зайняті у сферах із високим ризиком зараження Covid19!
  • Забезпечення доступу до всіх медичних та профілактичних послуг!
  • Відкриття державних шелтерів у різних регіонах України для жінок, які зазнають домашнього насилля!
  • Справедливого розслідування випадків насилля з боку ультраправих організацій!”.
Сторінка події у Facebook: https://www.facebook.com/events/3900435043353226 .

“Дивись, куди тиснеш!”

Дивись, куди тиснеш!

Час: 14:00
Місце: біля будівлі Запорізької міської ради (зупинка “Бульвар Шевченка”)
Від організаторок: “У Запоріжжі проживає близько 400 тисяч жінок. Кожна третя з них — а це приблизно 130 тисяч людей — хоча б раз у житті зазнавала насильства та потребувала безпечного місця.
 У Запоріжжі досі немає жодного притулку для жінок, які страждають від насильства!
Знаєш, чому?
Бо є люди, які ухвалюють рішення. І ці рішення впливають на тисячі людей.
– Так депутати та депутатки міської ради просто зробили вибір.
– Просто натиснули на кнопку.
– Ця кнопка при голосуванні за відкриття притулку для жінок стала вирішальною.
24 відповіді «НІ», 24 людини, які позбавили жінок права на безпеку.
Ми щиро впевнені, що влада – це люди, яких ми найняли на роботу. І головна задача такої влади – ефективно розподіляти наші податки та забезпечувати потреби жителів міста.
 Понад 750 людей підписали петицію із закликом відкрити шелтер для постраждалих від насильства жінок.
Запоріжці та запоріжанки зробили свій вибір і цей вибір — це безпека для кожної та кожного.
Чому запорізька влада проти безпеки для жінок?

 Ми хочемо почути відповідь!
Виходь разом з нами та запитай!”.
Акцію організовують ініціативні жінки різних професій із Запоріжжя. Серед них є також жінки, які працюють із постраждалими від домашнього насильства. Детальніше ТУТ.
Сторінка події у Facebook: https://www.facebook.com/events/4002995363084079 .

Читайте також: