##партнерський_спецпроєкт

Якщо довго гортати стрічку Facebook, то обов’язково знайдеш хоча б один коментар на кшталт “краще б зробили щось для міста/дітей/котиків/інший варіант”. Але насправді в Запоріжжі багато організацій і благодійних фондів, які працюють на користь міста та його жителів. І більшість із них робить це саме завдяки волонтерам.

Волонтерство – це те, що об’єднує людей різного віку, різних професій і різних поглядів. Це те, що дає віру в суспільство та в себе. А ще завдяки волонтерству можна отримати корисні навички та знання, познайомитися з цікавими людьми та навіть знайти роботу.

Маєте вільні руки і трохи часу? Або, може, вмієте писати тексти та робити пости? Круто! Любите тварин або хочете грати в театрі? Чудово! Волонтерство – це про різноманіття та підтримку. Для тих, хто хоче спробувати себе в цій ролі та долучитися до ком’юніті, ми підготували ТОП можливостей від запорізьких організацій і розподілили їх за сферами: від адресної допомоги та зооволонтерства – до співпраці з культурними та освітніми проєктами.

АДРЕСНА ДОПОМОГА

… – це допомога людям, які опинилися в складних життєвих обставинах. У Запоріжжі є багато організацій, які цим займаються і яким постійно потрібні волонтери. Так, наприклад, у благодійній організації “Карітас” допомагають людям з інвалідністю, багатодітним сім’ям, вагітним жінкам, самотнім пенсіонерам і тим, хто опинився в скрутному економічному становищі. Тут можна безкоштовно знайти собі одяг у “Соціальному гардеробі”, випрати речі в “Соціальній пральні” або ж отримати допомогу у вигляді продуктових наборів, медикаментів, паливних брикетів, а також пройти соціальну реабілітацію. Ця робота неможлива без волонтерів і волонтерок, які сортують одяг, доставляють набори та спілкуються з людьми.

Карітас

Є й інший спосіб допомогти. Всеукраїнський рух “Будуємо Україну разом” (“БУР”) об’єднує волонтерів, які допомагають робити ремонти для людей у складних життєвих обставинах та будувати громадські простори. Крім того, “БУР” влаштовує екотолоки, табори та нетворкінгові заходи для волонтерів. Є осередок руху і в Запоріжжі:

“Ми завжди раді волонтерам, – запевняє координаторка запорізького осередку “БУР” Юлія Ярощук. – Зазвичай у нас мінімум раз на місяць відбувається волонтерська акція, до якої можуть долучитись усі охочі, які заповнять анкету волонтера (ми її виставляємо у соціальних мережах БУР Запоріжжя – інстаграм, фб, телеграм). Формати долучитись є різні: БУРчики, толоки, нетворкінги, роль члена команди, БУР-табори.

БУРчики – це короткострокові акції допомоги людям у складних життєвих обставинах або громадським просторам косметичними ремонтами. Волонтери під наглядом майстра допомагають з ремонтом.

Це класна можливість познайомитись з багатьма активними людьми міста, отримати навички ремонту, допомогти й одразу побачити результати своїх зусиль.

БУР

Толоки – це формат, схожий на “суботники”, але добровільні та цікаві. Коли велика кількість волонтерів збирається, щоб поприбирати парк або якусь забруднену ділянку міста і потім спільно відпочиває.

Екотолока

 Нетворкінги – можливість для волонтерів осередку цікаво та змістовно провести час. Наприклад, пограти в настільні або спортивні ігри, піти на екскурсію, побути на майстер класі, подивитись фільм”.

Якщо людина відчуває, що хоче бути причетною до чогось більшого та має корисні навички, можна долучитися до команди осередку:

“Наприклад, якщо є навичка добре спілкуватися з людьми, то можна долучитися до ролі координатора волонтерів. Або якщо людина вміє класно фотографувати, то долучитися в ролі фотографа. Варіантів є багато, головне мати бажання, – пояснює Юля. – Ми завжди підтримаємо та навчимо”.

Крім цього, є можливість поїхати на БУР-табір, який організовує національна команда руху. БУР-табір – це волонтерський будівничий табір в невеликих містах чи селах України, який об’єднує молодь з усієї країни. Там можна допомагати створювати чи облаштувати молодіжні простори, допомагати сім’ям у потребі відремонтувати помешкання, знайомитися з місцевістю та встановлювати нові соціальні зв’язки. А ще це крута можливість розвінчати стереотипи про людей із різних регіонів України. Зазвичай табори тривають один-два тижні.

“Волонтерство в “БУР Запоріжжя” дає можливість корисно та цікаво провести час, бо після кожної акції є культурно-освітня частина, де волонтери спілкуються та спільно відпочивають; набути корисних будівельних навичок; допомогти людям, які цього потребують, або створити громадський простір, в якому потім зможуть змістовно проводити час, – розповідає Юля. – Тут можна прокачати свої професійні та комунікативні навички, отримати класний мерч, багато нових знайомств з абсолютно різними людьми та зробити свій вклад для покращення рідного міста”.

БУР

Також, якщо ви знаєте родину, яка потребує допомоги, або громадський простір в занедбаному стані чи просто брудну ділянку парку, яку хочете прибрати, але не вистачає підтримки – “БУР Запоріжжя” може допомогти організувати волонтерську акцію.

ЗООВОЛОНТЕРСТВО

 Якщо ви любите тварин, то це ідеальний варіант! У Запоріжжі є декілька організацій, які займаються безпритульними тваринами – їм можна допомогти з доглядом, вигулом або ж збором коштів. Якщо ви хочете допомагати котикам і собачкам, то можна долучитися до організацій “Кошкин дом” та “Дай лапу, друг”, або ж кушугумського дому адопції “Добрі ручки”.

 Є й варіант для тих, хто хоче допомагати іншим тваринам і птахам. Запоріжці знають: якщо потрібно врятувати сову, лисицю чи кажанчиків – це до Олесі Кулик. Дівчина запевняє, що волонтери потрібні завжди (при цьому потрібні люди із дуже різними навичками).

Олеся Кулик

Допомогти можна різними способами:

– Допомога машиною: перевезення до клініки, на перетримки, до лікаря – по місту і за місто;

– Допомога руками “вдома”:  прибирання території, миття переносок, вольєрів, чистка поверхонь, обробка мисок і тазів;

– Допомога руками у ветеринарній клініці: вигул тварин, догляд тварин на крапельницях, допомога при перев’язках, післяопераційний догляд;

– Перетримка тварин: можна надати тимчасове житло для котів і собак до кінця реабілітації або до знаходження нового постійного будинку;

– Фото-допомога: творчі фотосесії;

– Допомога творчістю: можна виготовляти шкарпеточки, іграшки, вишивку чи будь-що інше, а потім продавати це на ярмарках і аукціонах;

– Допомога з виловом тварин;

– Допомога на заходах – роздача листівок, брошур, спілкування з людьми та консультації.

Крім того, можна допомагати навіть віддалено – за допомогою телефона чи комп’ютера.

Олеся Кулик

Олеся розповідає, що постійно потрібні волонтери, які можуть писати тексти, перекладати їх, допомагати з організацією заходів і поширенням інформації:

  • Розміщення на різних ресурсах інформації про тварин, які загубилися і які шукають притулок;
  • Організація онлайн-магазинів і ярмарків, де з продажу відсоток або вся сума йде на оплату потреб притулку чи тварин;
  • Допомога з перекладом постів на англійську та німецьку мови;
  • Допомога з розвитком сторінок в соціальних мережах;
  • Написання статей на важливі для власників тварин теми (наприклад, чому не можна прив’язувати собак біля магазинів, чому котів не можна годувати рибою, чому не можна залишати вікно на провітрювання);
  • Написання піар-тексту чи оголошення про тварину, яка шукає притулок.

Як бачите, у зооволонтерстві знайдеться робота для кожного та кожної. Тому можна допомагати тваринам, навіть якщо у вас не так багато вільного часу чи навичок. І, звичайно, разом із цим ви станете частиною тієї спільноти, з якою завжди тепло та весело – навіть взимку (час годувати пташок!).

Годування пташок

ДОНОРСТВО

Так, донорство крові – це теж волонтерство! А якщо ви можете допомогти і в популяризації донорства – це взагалі круто. У Запоріжжі є організація, яка цим займається і до якої можна долучитися – це “СВОІ” або “Спільнота Волонтерів, Об’єднаних Ідеєю”.

“Волонтер, що прийшов добровільно здати кров або її компоненти, рятує життя людей. На жаль, жодна хвороба не зникне так просто, і мінімум нашої допомоги в медичній сфері — це розвиток донорства. До того ж, здача крові корисна й для самого волонтера, – пояснює членкиня ради правління організації Анна Андреєвська. – А ще ми нагороджуємо донорів значками та футболками. Стараємося зробити волонтерство цікавим для кожного”.

Донорство

КУЛЬТУРНІ ТА ОСВІТНІ ПРОЄКТИ

У цій сфері є дуже різні можливості: від волонтерства на фестивалях і форумах – до справжньої ролі в унікальному театрі.

До речі, та ж організація “СВОІ”, крім теми донорства, також займаються культурними та освітніми проєктами: “Волонтери, що долучені до діяльності нашої ГО, допомагають провести соціально важливі акції якісно та з душею, – ділиться Анна. – Культурна сфера завжди потребує волонтерів, і це можна побачити на прикладі того ж “Atlas Weekend” або всесвітньо відомого “TED Talks”.

Найперше, що ми пропонуємо – це емоції та події, які волонтери надовго запам’ятають, можливість здобути крутий досвід і навички.

Кожен волонтер обов’язково отримує грамоту. А ще, за потреби, ми можемо надати рекомендації для університету, конкурсів або роботодавців”.

Чудовим прикладом є волонтерство на “Запорізькій книжковій толоці”, у Запорізькому обласному центрі молоді та в Edison Space. Це унікальна можливість не лише навчитися чомусь новому, але й напрацювати контакти в сфері культури, креативних індустрій і неформальної освіти.

Волонтерки на Toloka

Потрібні волонтери і унікальному театру “Рівні можливості”, в якому частина акторів – це люди з інвалідністю. Допомогти можна як фізично та технічно, так і творчо:

“Нещодавні наші виступи показали, що нам вкрай потрібні хлопці та чоловіки для роботи з реквізитом, – розповідає режисерка театру Маріанна Смбатян. – Бо в нашій трупі дівчат трішечки більше, ніж хлопців, а сильних хлопців всього четверо. На виступах їм доводилося не тільки грати, пам’ятаючи слова та рухи, а ще й відповідати за весь реквізит.

Завдяки волонтерству в театрі можна не лише розвинути творчий потенціал, але й знайти друзів і стати сміливіше:

“У нас дуже весела компанія! Інколи навіть трішечки божевільна. В хорошому сенсі, – сміється Маріанна. – На репетиціях у нас дуже весело, навіть якщо граємо драму! Крім того, ми всі чомусь вчимося один в одного. Члени трупи стають більш впевненими в собі, розвиваються як особистості. Навіть дуже сором’язливі люди у нас стають сміливішими”.

Театр "Рівні можливості"

ВОЛОНТЕРСТВО ВСЮДИ

Насправді можливостей для волонтерства у Запоріжжі дуже багато. Тому радимо прислухатися до себе – що саме вам хочеться робити, кому допомогти, чого навчитися?

Якщо ви досі не побачили того, що вас зацікавить, є безліч інших варіантів! Наприклад, якщо ви хочете допомогти з розвитком велоінфраструктури – зверніться до СпільноHUB. Якщо вам цікаві екологічні практики, сортування та переробка відходів – вам будуть раді у Zero Waste ZP. Хочете їздити до інтернатів і займатися з дітьми – зверніться до фонду “Посмішка дитини”. Переймаєтеся долею безхатченків – можете допомагати їм разом із Товариством Червоного хреста та організацією “Крихітка милосердя”.

Що б ви не хотіли покращити в місті, скоріше за все в Запоріжжі ви знайдете організацію чи рух, який розвиває схожу ідею. І варто прийти на першу зустріч, як ваше життя неодмінно і безповоротно зміниться. Тому що волонтерство – це про свободу та спроможність змінювати світ. Варто лише знайти свою команду.

 

Проєкт “СВОІ люди” реалізується громадською організацією “СВОІ” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

Facebook: https://www.facebook.com/ngo.svoi

Instagram: https://www.instagram.com/ngo.svoi/