Центральним проспектом Запоріжжя їде тролейбус – його веде чоловік. У бібліотеці жінка сидить на дивані та читає книгу, ще дві лежать на столі поруч. Вона дивиться у вікно – аж тут з-за спини підходить чоловік і дарує їй троянду. У дитячому садочку дівчинка та хлопчик бавляться іграшковим зайчиком, а потім обнімаються. На лавці на порожньому бульварі жінка грає на гітарі та співає – до неї підходить якийсь чоловік і дарує три жовтих тюльпани. 

Центральним проспектом Запоріжжя знову їде тролейбус, проте тепер за кермом водійка. У салоні сидить жінка старшого віку – на зупинці її зустріне чоловік із букетом. На екрані з’являється будівля мерії, потім герб Запоріжжя і напис: “Зі святом весни! міський голова ВОЛОДИМИР БУРЯК”.

Щойно ви прочитали сценарій ролика-привітання, який з’явився на сторінці мера Запоріжжя до 8 березня –  Міжнародного дня боротьби за права жінок.

Інститут масової інформації та “Детектор медіа” провели моніторинг контенту, який публікували в Facebook політики, посадовці та люди, яких можна вважати лідерами думок. Всього проаналізували 259 акаунтів локальних інфлюєнсерів і політиків зі всієї України – майже половина з них висловилася стосовно 8 березня. 45,2% цих дописів були сексистськими, і лише у 26,6% йшлося про права жінок. Дослідження показало, що разом із Володимиром Буряком зі “святом весни” жінок 8 березня привітали ще 31% відомих у регіонах дописувачів.

моніторинг 8 березня

“Свято весни” та “справжня жіночність” були найпоширенішими стереотипами в дописах із усіх регіонів. Перший переводить фокус із прав жінок на пору року, а другий розповідає, як жінка має виглядати, поводити себе та за що відповідати в сім’ї та суспільстві (зазвичай, на думку чоловіків). Традиційно, жінкам бажають бути слабкими та “надихати” чоловіків. Окреме місце посідає стереотип ро “берегиню”, який сакралізує материнство й домашнє господарство як особливі ролі, нібито призначені жінці Богом або природою.

моніторинг 8 березня

У Запоріжжі було досліджено 12 акаунтів у Facebook. Десять належать громадським, культурним і політичним діячам і діячкам: екоактивістці та профільній радниці голови ОДА Ірині Піроговій, краєзнавцю Роману Акбашу, громадській діячці Олесі Крамаренко, голові благодійного фонду та багатодітному прийомному батьку Альберту Павлову, політичному експерту Роману П’ятигорцю, культурному діячеві Василю Бушарову, зоозахисниці Олесі Кулик, краєзнавцю Артему Бородіну, громадському діячеві, депутату та ветерану АТО В’ячеславу Зайцеву, а також багатодітній прийомній матері та блогерці Юлії Павловій.  Інші два акаунти ведуться від імені міського голови та очільника облдержадміністрації. 

З позицією мера ми вже ознайомилися. Позиція ж очільника Запорізької ОДА Олександра Старуха була схожою на дипломатичний шпагат у повітрі. Посадовець не публікував жодних привітань або висловлювань з приводу Міжнародного дня боротьби за права жінок ні на особистій, ні на офіційній сторінці. 8 березня на публічному акаунті Олександра Старуха з’явилося лише три пости про вакцинацію. Проте – 5 березня політик написав про публічну бесіду в ОДА напередодні “міжнародного жіночого свята”, в якій взяли участь запорізькі жінки-лідерки із різних сфер. 

Ми приємно здивувалися тому, які різні жінки живуть у нашому місті – досвідчені, розумні, сміливі, – написав Старух. – Запрошені спікерки власним прикладом показали, що важливо не тільки обговорювати соціально важливі проблеми, а також вміти привертати до них увагу та ламати стереотипи!”

У той же час на одній зі світлин бачимо, що наприкінці public-talk усім лідеркам подарували квіти.

Лідерки в ОДА

Взагалі про права жінок йшлося у дописі лише одного з 12 проаналізованих акаунтів запорізьких лідерів думок. Блогерка та багатодітна прийомна мама Юлія Павлова написала про розподіл домашньої репродуктивної праці, гендерну нерівність, а також про базові права, які жінки отримали саме завдяки феміністкам. До свого допису Юлія прикріпила фото з правозахисної акції, а також листівки з гаслом боротьби проти патріархату 

Вісім лідерів думок взагалі нічого не написали цього дня на тему 8 березня. 

Політик, ветеран АТО та громадський діяч В’ячеслав Зайцев просто привітав жінок “зі святом” і прикріпив раритетну листівку-”телеграму” часів СРСР зі своїм дитячим фото та віршем про маму.

Екоактивістка та співробітниця місцевої приватної клініки Олеся Крамаренко, яка була однією зі спікерок того самого публічного обговорення в ОДА, в цей день привернула увагу до проблеми пізньої діагностики раку грудей. Вона написала, що для неї 8 березня не про квіти, а про здоров’я, та прикріпила відео у футболці “Рак не видно. Перевірся”.

Регіональні вибірки так званих лідерів думок не претендують на соціологічну репрезентативність, однак є, на нашу думку, показовими. Запоріжжя не ввійшло до ТОП-областей ні за кількістю сексизму, ні за кількість згадок про права жінок. Схоже, що багатьом легше взагалі не висловлюватися, ніж відкрити своїм постом портал у фейсбучне пекло, де, цитуючи Юлію Павлову, “одни в голосину орут, что им тяжело прорываться сквозь препятствия мира, заточенного под мужчин, а другие шипят: “заткнитесь дуры, хотим цветочков, платья и айфон”. 

І тільки водійка тролейбусу, єдина жінка, яка не отримала квітів у ролику-привітанні від Володимира Буряка, і далі їхатиме центральним проспектом. Вздовж якого немає ані публічних вбиралень, ані пандусів і знижень. Ані посадовців і депутатів, які б відреагували на акцію за створення спеціалізованого притулку для постраждалих від домашнього насильства – що пройшла 8 березня на самісінькому порозі міськради.

 

Катерина Майборода

 

Цей моніторинг здійснено на замовлення Національного Демократичного Інституту завдяки щедрій підтримці британського народу через Міністерство закордонних справ, у справах співдружності та розвитку в межах Фонду розвитку ефективного врядування. Думки, висловлені тут, належать авторкам та авторам і не обов’язково відповідають поглядам Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку або Уряду Її Величності.

 

Читайте також: 

Небезпека та спеціалізація: чому «Затишна домівка» не замінить притулку для постраждалих від домашнього насильства