Після соціальної кампанії та гучної акції у Запоріжжі таки створять притулок для постраждалих від домашнього насильства. Проєкт Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні «Міста й громади, вільні від домашнього насильства» підтримав заявку від Запорізької міської ради.

Результати конкурсу оголосили на офіційному сайті Фонду.

“Заявку писали разом із Міським центром соціальних служб сім’ї, дітей та молоді (МЦСССДМ), – пояснила керівниця «Об’єднання психологів і психоаналітиків «Взаємодія» Ірина Куратченко. Саме ця організація минулоріч подавала петицію про створення притулку та була співорганізаторкою акції «Дивись, куди тиснеш!». – Найбільш зацікавленими у цьому процесі, на мій погляд, були директорка МЦСССДМ Людмила Токарєва та «ОПП «Взаємодія», оскільки ми ініціювали. Під час написання заявки було багато супротиву, уточнень, сумнівів з боку Управління соціального захисту населення міськради. Але в той же час можна сказати що наша акція «Дивись куди тиснеш» спрацювала.

за шелтер

Попередня заявка, яку ми писали минулого року, не була підтримана через те, що її підписав тільки керівник департаменту, і все виглядало дуже «куцо» і незацікавлено, – розказала Ірина. – У цьому році заявка була підписана мером Запоріжжя. І це говорить про те, що всі адвокаційні кампанії, які ми проводимо, почуті, і до влади прийшло розуміння що це важливо і на часі. Під час написання заявки у цьому році ми залучали до співпраці також представників «Затишної домівки». Усі об’єднались і отримали достатньо добрий результат. Я вважаю що, наше місто відібрали завдяки тому, що ми об’єднали зусилля і постійно піднімаємо ці питання у ЗМІ”.

Також, як пояснила Ірина, наше місто сьогодні відібрано для створення кризових кімнат: “Ми вже працюємо у цьому напрямку: складається проєктно-кошторисна документація, відібрано приміщення, вже є рішення міськради про виділення цього приміщення під створення кризових кімнат та притулку. Фактично будуть відбуватись два паралельних процеси.

Ми очікуємо що у цьому році у Запоріжжі будуть створені два спеціалізованих заклади для жінок постраждалих від насильства: кризові кімнати, де термін перебування до 10 діб, та притулок, у якому перебування постраждалої можливо до 3 місяців (у порядку винятку – до 6 місяців)”.

Також «ОПП «Взаємодія» із директоркою Міського центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді Людмилою Токарєвою написати заявку на отримання державної субвенції, аби придбати автомобіль для мобільної бригади соціально психологічної допомоги постраждалим від насильства.

У рамках співпраці Проєкт Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні «Міста й громади, вільні від домашнього насильства» допоможе Запоріжжю:

  • налагодити належну координацію та взаємодію суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству на місцевому рівні;
  • створити та забезпечити належну діяльність спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, зокрема притулків, денних центрів, кризових кімнат, мобільних бригад соціально-психологічної допомоги тощо;
  • комплексно та спеціалізовано підготувати фахівців з відібраних і познайомити з досвідом інших міст України у даній сфері;
  • організувати та провести серед мешканців громади, зокрема серед дітей та молоді, інформаційну кампанію щодо запобігання та протидії насильству, роз’яснення його форм, проявів і наслідків.

Проєкт «Міста вільні від насильства» довготривалий (3 роки) і він включає в себе не тільки створення і облаштування притулку, а ще і створення системи надання допомоги постраждалим, порядку взаємодії структур – суб’єктів, які працюють у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

“Важливо розуміти, як реагувати і як надавати ефективну допомогу. Сьогодні є велике питання до закладів охорони здоров’я: про реагування під час звернення постраждалих.  До нашого Центру соціально-психологічної допомоги звернулась жінка по допомогу. Колишній чоловік настільки сильно вкусив її за палець і пошкодив нервові закінчення, що палець навіть не рухався, – роповіла Ірина. – Жінка звернулась по допомогу до медичного закладу та розповіла, що травма відбулася в результаті домашнього насильства, на що лікар відповів: «А що ви від мене хочете?». Я навіть записала прізвище цього травматолога з 10-ї лікарні, який не знає і не розуміє порядку взаємодії: що потрібно звернутись до поліції чи хоча б запитати у постраждалої, чи зверталася вона до правоохоронних органів.

Цей факт говорить про те, що сфера охорони здоров’я недостатньо добре проінформована і не знає, що потрібно робити у таких випадках.

Така ж ситуація і у закладах освіти усіх рівнів. Тому потрібно поширювати інформацію про правила реагування на випадки насильства в усіх структурах і закладах (і приватних теж, наприклад, у перукарнях). Чим більше небайдужих, тим більше постраждала може отримати інформації та тим дієвіше цей механізм працює. Важливим є відкриття кризових кімнат, притулку. А найважливішим – виявлення на всіх рівнях”.

Нагадаємо, 8 березня у Запоріжжі відбулася акція «Дивись, куди тиснеш!», покликана нагадати запорізьким депутатам про потребу в притулку для постраждалих від домашнього насильства. На мітингу лунали реальні історії постраждалих жінок. Також організаторки звернулися поіменно до депутатів міської ради, які у січні цього року голосували проти створення шелтеру. Аби нагадати політикам про їхню персональну відповідальність, на заході також було розміщено борд з розмитими портретами цих депутатів.

Також раніше ми пояснювали, чому наявний соціальний центр «Затишна домівка» не замінить притулку для постраждалих від домашнього насильства, і для чого взагалі потрібен шелтер.