«ВІЛ передається через поцілунок», «СНІД – це хвороба геїв», «З ВІЛ швидко помирають». Якщо ви досі переконані, що ці твердження правдиві, то цей матеріал – для вас. Неначасі поговорив з соціальним працівником БФ «Гендер Зед» Дімою Шаманом та керівником відділу інноваційних програм БО «Мережа 100% життя. Запоріжжя» Олексієм Проценко про те, де в нашому місті зробити тест на ВІЛ, як отримати консультацію спеціалістів та антиретровірусну терапію.

ВІЛ та СНІД – у чому різниця?

ВІЛ – це вірус, який призводить до погіршення роботи імунної системи. Відповідно, абревіатура розшифровується таким чином: Вірус Імунодефіциту Людини. Наша імунна система може повністю очистити наш організм від багатьох вірусів, але це не стосується ВІЛ. Однак, ліки можуть успішно контролювати цей вірус, перериваючи його цикл.

Запущена стадія ВІЛ – це СНІД. Розшифровується він як Синдром Набутого Імунодефіциту. Оскільки ВІЛ руйнує імунні клітини, які називаються клітинами CD4, одним із способів діагностування СНІДу є їхній підрахунок. У людини без ВІЛ може бути від 500 до 1200 клітин CD4. Коли кількість клітин зменшилася до 200 – у людини діагностують СНІД.

Олексій Проценко, «100% життя. Запоріжжя»: «Просвітницька діяльність щодо ВІЛ завжди була невід’ємною частиною нашої роботи. Зараз основний акцент робимо на тому, що кожна людина має знати свій ВІЛ-статус – ви могли бачити на білбордах та сіті-лайтах рекламу щодо того, що тестування на ВІЛ – це частина to-do list кожної людини.

Також, ми активно взаємодіємо з лікарями: медичні спеціалісти нашої організації проводять для них безкоштовне додаткове навчання щодо оптимізації надання послуг з тестування на ВІЛ, базуючись на кращих світових практиках (зокрема, з використанням рекомендацій CDC та ВООЗ), а також щодо зменшення рівня стигми та дискримінації щодо людей, які живуть з ВІЛ».

100 відсотків життя. Запоріжжя

Як передається ВІЛ?

  1. Секс. ВІЛ може передаватися через обмін різними рідинами організму інфікованих людей, такими як сперма та вагінальні виділення.

Передача ВІЛ може відбуватися під час анального або вагінального сексу без використання презерватива. Також були випадки передачі ВІЛ через оральний секс, але ризик цього надзвичайно низький.

Важливо відзначити, що люди, які живуть з ВІЛ та приймають антиретровірусну терапію* – не можуть передати цю інфекцію своїм статевим партнерам.

Примітка: Антиретровірусна терапія (АРТ) – це метод терапії ВІЛ-інфекції, що попереджає виникнення СНІДу та робить ВІЛ-позитивних людей безпечними для оточуючих. Відбувається за допомогою постійного прийому двох та більше противірусних засобів, які призначає лікар/ка.

Таким чином, ранній доступ до АРТ має вирішальне значення не тільки для поліпшення здоров’я людей з ВІЛ, але і для запобігання передачі інфекції іншим.

Олексій Проценко, «100% життя. Запоріжжя»: «Зараз антиретровірусна терапія доступна по всій території Запорізької області. Після постановки діагнозу «ВІЛ-інфекція» , людині, що живе з ВІЛ, одразу, за її згодою, призначається антиретровірусна терапія. Її видають з певною періодичністю відповідно до клінічних показників пацієнта та рівня прихильності. Антиретровірусна терапія є безкоштовною».

  1. Голки та шприци. Згідно з даними Центру контролю та профілактики захворювань, ВІЛ може жити у використаній голці до 42 днів. Ось чому краще уникати спільного використання голок з будь-ким.

Люди не можуть заразитися через звичайні повсякденні контакти, такі як поцілунки, обійми, рукостискання або обмін особистими предметами, їжею або водою.

  1. Від матері до дитини. Жінка може передати ВІЛ плоду під час вагітності, пологів або годування грудьми. Однак, лікування ВІЛ значно знижує ризик передачі ВІЛ дитині.

Згідно з дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров’я «Передача ВІЛ від матері до дитини» (2018), вірогідність передачі від матері дитині становить від 15 до 45% при відсутності будь-якого втручання. Однак ефективне терапевтичне лікування ВІЛ під час вагітності, пологів та грудного вигодовування може знизити ризик передачі до менш як 5%.

Чи є у ВІЛ/СНІДу симптоми?

Симптоми ВІЛ розрізняються залежно від стадії. Багато хто не знає про свій статус навіть на пізніх стадіях, адже інколи ВІЛ /СНІД протікає безсимптомно. У деяких випадках у перші кілька тижнів після зараження можуть виникати захворювання, схожі на грип: жар, головний біль, висипи чи біль у горлі.

Оскільки інфекція поступово послаблює імунну систему, у інфікованих можуть розвиватися інші ознаки й симптоми, такі як збільшення лімфатичних вузлів, втрата ваги, лихоманка, діарея й кашель. Без лікування у них також можуть розвинутися важкі захворювання: туберкульоз (ТБ), криптококовий менінгіт, тяжкі бактеріальні інфекції, рак лімфоми і саркома Капоші.

Діма Шаман, «Гендер Зед»: «Сама процедура тестування проста. Людина, яка бажає зробити тест, приходить до соціального працівника. Все, що вони обговорюють є конфіденційним та анонімним, а отримана інформація ніяк не розповсюджується. Тест проводиться 15 хвилин, береться кров із пальця. Сам тест – це касета, куди додається декілька крапель крові. У нас проходить самотестування: людина сама бере кров у себе, а соцпрацівник просто підказує. Потім тест інтерпретується. Зазвичай там є три смужки: перша – це контроль (вона з’являється завжди), і дві інші – генотипи ВІЛ-інфекції. Якщо людина здорова – ми розмовляємо про профілактику. Якщо інфікована – ми робимо контрольний тест та здійснюємо соціальний супровід до ВІЛ/СНІД Центру, де передаємо цю справу лікарям».

Дмитро Шаман

Що каже статистика?

За даними Центру громадського здоров’я, за 2020 рік в Україні офіційно зареєстровано 15659 випадків ВІЛ-інфекції. Це на півтисячі менше ніж у 2019 році. У 2020 році виявлено 4131 випадків СНІДу та зафіксовано 2112 смертей, зумовлених цим синдромом.

Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами були Дніпропетровська, Одеська, Херсонська та Донецька області, а також Київ. Там зареєстровано найбільшу кількість випадків ВІЛ-інфекції, СНІДу та смертей, зумовлених цим.

Найбільш поширеними шляхами передачі ВІЛ/СНІДу у 2020 році були такі: незахищений статевий акт (11 975), серед них –  гетеросексуальний секс (11 506) та гомосексуальний (469), а також зафіксовано 75 випадків передачі ВІЛ від інфікованих матерів до новонароджених дітей.

Більш нова статистика показує, що за період січень – травень в Україні зареєстровано 5072 випадки ВІЛ-інфекції. СНІД було виявлено у 1452 випадках. Констатована 621 смерть.

Щодо запорізької статистики, яку надає «Обласна інфекційна клінічна лікарня»: за весь період епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією, який триває з 1987 року,  в області  зареєстровано 10875 випадків ВІЛ-інфекції, зокрема, 4348 випадків захворювання на СНІД і  2020 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

За 2020 рік у Запорізькій області було зареєстровано 512 випадків ВІЛ-інфекції, 94 випадки СНІДу та 77 смертей.

Де зробити тест на ВІЛ?

  1. «Запорізький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом»

Адреса: Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 28

Телефон довіри: 0 800 500 451

  1. Мережа «100% життя. Запоріжжя»

Адреса: Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39А

Телефон: +38 (050) 370-03-34

E-mail: [email protected]

Олексій Проценко, «100% життя. Запоріжжя»: «Перш за все, тест на ВІЛ можна пройти у свого сімейного лікаря. Ця процедура включена як безкоштовна до пакету сімейної медицини Національної Служби Здоров’я України.

Щодо вуличного тестування, якщо на масових заходах ви бачите намет з символом «100% життя», то знайте, що ви можете пройти тест на ВІЛ конфіденційно та безкоштовно. А головне – безболісно, адже зараз здебільшого використовуються тест-системи останнього покоління за слиною».

  1. БФ «Гендер Зед» (послуги надаються тільки чоловікам, які практикують секс з чоловіками)

Запис за реєстрацією.

Діма Шаман, «Гендер Зед»: «Наш проєкт розрахований на ЛГБТ-спільноту, але тестування ми проводимо тільки для чоловіків, що практикують секс з чоловіками. Заохочуємо до тестування по-різному: починаючи від того, що робимо тестування безкоштовно та видаємо презервативи й лубриканти, закінчуючи новими та цікавими акціями. Наприклад, у червні у нас діє така: якщо ви приводите друга, який практикує одностатевий секс і ніколи не тестувався у нас, то отримуєте термочашку.

Також у нас є сейф-бокси – це набори для самотестування. У нього входить оральний тест, презервативи, лубрикант, браслет, тату-пак та інформаційні брошури. Він теж безкоштовний, і його можна замовити в будь-яке місто України. Якщо ви з Запоріжжя – можна забрати його в нашому офісі».

Де можна більше дізнатися про ВІЛ/СНІД?

Радимо такі корисні ресурси:

Сторінки «Гендер Зед», де публікуються корисні дописи та статті щодо статевого здоров’я, руйнування стереотипів щодо ЛГБТ-людей, коректної лексики та літератури тощо. А ще там постійно відбуваються круті розіграші!

Інстаграм:  @gender.z

Фейсбук: https://www.facebook.com/genderzed/

Сторінки «100% життя. Запоріжжя», де ви знайдете цікаву інформацію щодо тестувань на ВІЛ та консультацій з приводу цього, інтерв’ю з фахівцями про те, як психологічно прийняти свій позитивний статус, а також посилання на мобільний додаток  «100%Life», завдяки якому можна записатися на тестування онлайн!

Фейсбук: https://www.facebook.com/zpnetwork

Сторінки «Позитивні жінки» – організації, яка об’єднує жінок, які живуть з ВІЛ, та жінок, яких так чи інакше торкнулася ця проблема. Осередки організації знаходяться у 14 регіонах, зокрема, й у Запоріжжі. На сайті можна знайти інформацію про права людей, які живуть з ВІЛ, а ще – інформацію про можливості для «позитивних» жінок.

Інстаграм: @positivewomen_ua

Фейсбук: http://surl.li/xphg

 

Авторка: Яна Радченко