З цього тексту ви дізнаєтеся про те, як виглядатиме Палац дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі, чому змінюють фасад, чому реконструкція викликала конфлікт, а також про проєктувальників і підрядників для цього об’єкту (спойлер: там теж цікаво).

Ввечері 10 серпня на сторінках “Ukrainian Modernism” у соцмережах з’явився допис про те, що знищили фасад Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі – урбаністи почали бити в дзвони. Такий різкий початок робіт шокував і краєзнавців:

Палац дитячої та юнацької творчості наразі не належить до культурної спадщини та офіційно є закладом позашкільної освіти – тобто місцем, де діти проводять багато часу. Але водночас палац також є однією з візитівок міста, перлиною модерністської архітектури. В ідеальному світі, під час планування реконструкції замовник (у цьому випадку Департамент освіти і науки) мав з’ясувати та врахувати запити та пропозиції і керівництва палацу, і архітекторів – але цього не сталося.

“Конфлікт виник через те, що ніхто – в тому числі й архітектурна спільнота міста – не знає, що там роблять, – пояснює головний спеціаліст з охорони культурної спадщини департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Павло Кравчук. – Паспорту об’єкту реконструкції немає, ніде сам проєкт не засвітився. Ось люди й намагаються здогадатися, що там буде.

Може, дійсно краще буде? Але ж нам ніхто не говорить.

Тільки в соцмережах щось десь через другі руки намагаються якось з’ясувати. Але не треба в Фейсбуці обґрунтовувати! Ось є містобудівна рада при міськраді – туди й треба проєктувальнику йти розповідати професіоналам. А якщо професіонали погодяться, то вони й доведуть усім, що так, потрібно діяти таким чином” .

Директорка палацу Людмила Маринюк

“Неначасі” вдалося поговорити з директоркою Палацу дитячої та юнацької творчості Людмилою Маринюк. За її словами, проєкт неодноразово змінювався з 2014 року, і (скоріше за все) зміниться ще неодноразово. Далі пряма мова:

ПРО ПРОЄКТ

“Цей проєкт дістався мені у спадок – його робили в 2014 році. Але з 2016 року йдуть роботи. Спочатку це були бюджетні кошти: зробили дах і водопровід. Але два роки тому вдалося потрапити до “Надзвичайної кредитної програми для відновлення України”. Наш проєкт потрапив до пулу, і було виділено фінансування на реконструкцію палацу. Але це йде спільне фінансування: 23 мільйони виділяє місто та 50 мільйонів Мінрегіон. 

На сьогодні місто виділило 8 млн 192 тисячі – це те, що вже виділило місто і що вже закладено в бюджеті. І за даними Мінрегіону, 14 мільйонів ще планувалося виділити до кінця року на виконання робіт з реконструкції палацу. Сам проєкт має завершитися у вересні 2022 року. 

Почали роботи три тижні тому. У нас був дуже довгий процес. Підрядник виграв тендер ще минулого року. У січні подали документи на зміни в дозволі – тому що дозвіл був виданий у 2016 році, але у нас змінився підрядник, замовник. У нас змінилося дуже багато моментів, і тому замовник, Департамент освіти і науки (не палац), подав документи на зміни в дозволі, і півроку ми отримували дозвіл.

Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі

Що стосується самого проєкту, у 2019 році було велике коригування (проєктанти – ТОВ “Проектний інститут “Запорізький промбудпроект”, Лахтаренко Олексій Іванович). Тому що проєкт складали в 2014 році, і на той момент деякі роботи були не враховані. Навіть ті моменти, які на момент 2014 року були в нормальному стані, за сім років уже… Навіть та ж обсерваторія: спочатку була запланована просто піскоструйна обробка купола, він тоді більш-менш виглядав, але зараз потрібна заміна. Тобто дуже багато коригувань було в 2019 році, і я думаю, ще багато коригувань на нас чекає під час виконання робіт. Часто виникає така проблема, що десь почали роботи, скопнули – і завалилося. Тому думаю, що на підрядника чекає ще не одне коригування”.

ПРО ФАСАД

“Так, міський палац насправді є візитівкою Запоріжжя.Він стоїть біля ДніпроГЕС, площі Запорізької, парку Металургів. І зрозуміло, що з нього ніхто не збирається робити хтозна-що.

Станом на сьогодні палац не внесено до культурної спадщини, нас немає в реєстрах – ми заклад освіти. І в першу чергу ми відштовхуємося від того, що у нас навчається 2,5 тисячі дітей, яким необхідно створити нормальні умови: має бути тепло, безпечно, світло, затишно, комфортно, сучасно та красиво.

І сьогодні ми робимо все для того, щоб палац виконував свою основну функцію – функцію позашкільної освіти.

Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі

Ту плитку, яку демонтували, неможливо було залишити. Це була інкерманська плитка, яку в народі називають “кримка” – звичайна плитка. У 80-х роках половина міста була у цій плитці. ДК “Хортицький” таку ж пошліфував і зафарбував. За проєктом для палацу, плитку мали зняти, розчистити та здати. Але це виявилося нереально, вона лопалася. Тому склали акт, що ця плитка не може більше використовуватися. Вона відпадала цілою, лише в момент, коли падала сама з балконів.

Все місто, журналісти та урбаністи мали бачити, що неодноразово падала плитка, що будівля була обмальована нецензурною лексикою (ми щодня зафарбовували). Тобто палац дійсно потребував реконструкції, і фасад у тому числі. 

В окремих місцях палацу плитка дійсно ще трималася міцно. Зокрема, з південної сторони, де вона припіклася сонцем.

Але внутрішня частина, в районі балконів – плитка просто валилася на голову.

У нас були аварійні балкони, ми закривали ту частину стрічками. Тобто плитка трималася частково якісно – у деяких місцях дійсно тяжко знімалася, робили це відбійником. Але в основному, десь 60% плитки “дихало”. 

Бічна частина палацу до реконструкції
Фото Ріти Дудіної

Ми розглядали можливість “відпіскоструїти” цю плитку, але виявилося, що це неможливо – вона б полопалася. 

Це перевіряли ще в 2014 році. Тобто ось цей проєкт (Маринюк показує на стос паперів у сантиметрів 20, – ред.) не просто так писався. Кожен елемент брали, вскривали, вивчали. Є авторський нагляд, є технічний нагляд, є нагляд зі сторони Мінрегіону та “Надзвичайної кредитної програми для відновлення України”. Тобто тут на кожного працівника по три наглядачі. Тому я впевнена, що зроблять якісно. Але головне, щоб зробили вчасно. 

У кожного рішення є противники і є прихильники. Але за нами стоять діти, які мають комфортно себе відчувати в теплих приміщеннях. Я тільки за те, щоб люди контролювали процес – хай приходять, контролюють. Тільки не огульно. Розмови про те, що палац реконструюватимуть, йдуть уже… Я на цій посаді 4 роки, і весь цей час йшли розмови. Але по суті за цей час питань не було. 

Якби ми належали до культурної спадщини, думаю, тут би вже давно й контролюючі органи були, і все б робили інакше, відповідно до законодавства щодо культурної спадщини. Зараз ми робимо так, щоб не було соромно перед гостями міста, які приїздять на оглядовий майданчик і проходять повз написи “Обережно! Падає плитка!”.

Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі

Теплоефективність, у першу чергу, щодо якої є закон – її не було, нічого не дотримувалося, тому що палац будували 35 років тому.  Ясно, що фасади не утеплені.

Скло та вікна – на них уже не було фурнітури, їх неможливо було відремонтувати. Коли я прийшла, намагалася найняти клінінгову компанію, щоб помити це скло (його дуже важко обслуговувати ззовні) – жодна компанія не взялася.

Вони подивилися на стан скла та сказали, що їх неможливо відмити, і що потім палац буде пред’являти претензії. Скло було “побите”, як після зварювання. І зараз, хоч ми й витягали скло з рами цілим, але вже за 15 хвилин воно лопалося.

Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі

Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі
Ззовні вікон буде ударостійке скло

За проєктом 2014 року, фасад мав бути просто сірого кольору – мокра штукатурка сірого кольору. 

Я вважаю, що це погана ідея. Тому що це якраз палітра для маргіналів, які прийдуть і одразу напишуть про “закладки” та розмалюють балончиками. У нас немає відеоспостереження, ми знаходимося на околиці, тут дуже багато людей проходить.

Тому я звернулася до однієї компанії, щоб зробити проєкт-візуалізацію та розробити варіанти, але це коштує дуже дорого – $3000. Якщо звертатися до коригування та проєктантів, то це затягнеться надовго.

Але є у мене керівниця гуртка, яка є архітекторкою та виконувала не одну роботу – Наталія Юріївна Цаприка. Ми разом з нею поїхали подивилися будматеріали (я вже почала розбиратися у видах штукатурки). Звісно, це все ще буде обговорюватися та прийматися. Прийматиме проєкт фасаду замовник – Департамент освіти та науки. 

Альтернативний проєкт

Звісно, потрібно зберегти історичний вигляд будівлі, зробити його сучасним у першу чергу, красивим і затишним.

Декоративні елементи (чеканні барельєфи, – ред.) на центральному вході зберігаються, ніхто це не прибирає. Єдине що помиємо, оскільки його навіть почистити піскоструєм неможливо – матеріал облізе та поіржавіє.

Барельєф
Фото Максима Вохіна

Колір штукатурки на декоративних елементах ми зробили дуже схожим на той, що був. Нижню частину будівлі також робимо мозаїчною штукатуркою, щоб у художників не було бажання на ній малювати. Виходить світле та монументальне. 

На нараді з підрядником визначили, що у нас за планом до кінця грудня закінчити фасад: утеплення та фарбування, а також укоси всередині. Тобто ми маємо утеплити будівлю, щоб увійти в зиму. Це потрібно, оскільки опалювальна система на сьогоднішній день ще може витримати – ми перезимуємо, якщо буде тепла будівля. А поки у нас, коли дує вітер, вітражі хитаються так, що страшно. І в кабінетах холодно, тому що алюмінієві арки вже були надломані, продірявився утеплювач, який був всередині. Вікна слабкі – як би ми їх не утеплювали, як би не заклеювали, вони на ладан дихають.

Після реконструкції алюмінієвими залишаться тільки вітражі в холі на другому поверсі, тому що їх із металопластику неможливо зробити.

Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі

А так – це дуже дороге задоволення, алюміній дуже дорогий. У 2014 році в проєкт заклали металопластикові вікна. І в 2019 ми робили коригування до проєкту, бо вийшов закон про енергоефективність. Пізніше у нас має з’явитися і індивідуальний тепловий пункт”.

Зараз на території палацу де-не-де можна побачити уламки плитки, вздовж деяких стін вириті траншеї. У внутрішньому дворі складені алюмінієві профілі та стоїть контейнер зі склом – усе це здадуть на переробку

Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі

Як пояснив “Неначасі” Павло Кравчук, проєктант, про якого йде мова, є інженером. А на об’єктах, які з точки зору дійсної нормативно-правової бази, відносяться до непромислових об’єктів, потрібен не інженер, а головний архітектор: “Йому (проєктанту) слід призупинити роботи і йти з коригуваннями на містобудівну раду, де його пропозиції повинні належним чином оцінити професіонали. 

Тому що його пропозицій ніхто не бачив – у тому числі провідні архітектори міста. Це якась таємниця.

Він має хоча б показати зразки облицювання, яке він пропонує. Може, там дійсно якийсь варіант, від якого ніхто не захоче відмовлятися. Може, це великий сюрприз для міста до 100-річчя його перейменування!

Тобто головне вийти хоча б до людей, які на цьому розуміються, до архітекторів.

Взагалі він мав прийти до ради і сказати, що ось така ситуація – певний відсоток плитки втрачено. Йому б порекомендували, де ця плитка продається і за які гроші, і він би зробив відповідні розрахунки. Якщо ця плитка взагалі не підходить, можна було б розглянути інші варіанти – але ж для цього необхідно бачити дослідження, хімічні аналізи, дефектування. А їх ніхто не бачив, і професійна спільнота теж думає, що ж він там робить. Коли містобудівна рада розгляне це все, я вважаю, з думкою ради всі погодяться”, – пояснив Кравчук.

ВСІ СВОЇ: про фірми проєктувальників і підрядників

“Реконструкція палацу дитячої та юнацької творчості – класичний приклад переплетіння влади та бізнесу, – пояснює фінансовий аналітик та колишній редактор “Наші гроші. Запоріжжя” Юрій Сидоров. – Формально, підрядником виступає київський відомий забудовник – “Геос”. Але згідно з нашими багаторічними спостереженнями за тендерним ринком Запоріжжя, перемога цієї компанії узгоджена заздалегідь за участю вже колишнього топ-менеджементу комбінату “Запоріжсталь” – Ростислава Шурми та його посіпак. Ну і, звісно, за участю колишнього інженера “Запоріжсталі” і нинішнього мера Володимира Буряка. 

Проєктні роботи, технічний нагляд здійснюють фірми дуже дружні до тіньової бізнес-імперії Шурми.

Настільки дружні, що редакція “Наших грошей. Запоріжжя” часто не розрізняла тонку межу – це дружня бізнес-група чи просто окремий підрозділ тіньової імперії. Тобто корупційний шлейф від цієї реконструкції величезний. Якщо унікальність будівлі буде знищена, то саме це буде причиною: в тендерному ринку беруть участь тільки свої. Тільки узгоджені. І на проєктні роботи в тому числі. Відсутність конкуренції призводить до того, що виконавці розслабляються та не працюють над проблемою насправді”, – підсумував Сидоров.

Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі

Розглянемо ці зв’язки детальніше.

  1.   Підряд на реконструкцію палацу дитячої та юнацької творчості влітку 2020 року отримала компанія “Геос-УКБ” – вартість 69 мільйонів гривень.

Фінансування проходить в межах реалізації Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект “Надзвичайна кредитна програма для відновлення України”). Укладений договір набирає чинності з моменту отримання резолюції Європейського Інвестиційного Банку “без заперечень”.

ТОВ “Геос-УКБ” на момент проведення тендеру належав киянам Богдану Окольничому та Сергію Уманцю. Цей тендер – перша участь фірми в публічних закупівлях. Для підтвердження досвіду ТОВ “Геос-УКБ” на цей тендер надало договори з ПАТ “Запоріжсталь” та ТОВ “Укрпромметторг”.

ТОВ “Укрпромметторг” належав напряму Олександру Веленчуку, через АТ  “Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд “Геліос” – Антонові Діденку, через ТОВ “Комфорт-траст” – Денисові Альошину. Денис Альошин та Антон Діденко також через вказані фірми володіли ТОВ “Азимут трейдінг груп”. Водночас, ТОВ “Азимут трейдінг груп” володіло ТОВ “Азимут трейдінг Запоріжжя”, яким керував Ігор Скляр.

Нагадаємо, ТОВ “Геос- УКБ” є підрядником з будівництва житлового комплексу на перехресті бульвару Центрального і вулиці Перемоги в Запоріжжі. Інвестором будівництва виступає “Азимут трейдінг груп”, яке і отримало земельну ділянку без конкурсу від запорізького КП “Управління капітального будівництва”. На момент укладення договору з КП “УКБ” співвласниками “Азимут трейдінг груп” були ТОВ “Стимул-сіті” Ігоря Скляра й акціонерне товариство “Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд “Геліос” з кінцевим бенефіціаром Антоном Діденком. Останній раніше був помічником депутата Запорізької міськради і голови бюджетної комісії Руслана Божко (він був раніше фінансовим директором комбінату “Запоріжсталь”). Водночас, нині фонд “Геліос” офіційно очолює Ростислав Шурма – ще донедавна керівник комбінату “Запоріжсталь”.

Більше того, під час публічної презентації цього житлового комплексу виступили також Шурма і Божко. Тоді ще керівник “Запоріжсталі” Ростислав Шурма на презентації впевнено заявив: “Мы этим вопросом занимались системно несколько лет”. Руслан Божко також на презентації прямо заявив, що будівництво такого комплексу – “наша заслуга”. Втім, потім ці цитати і фото з рекламних текстів прибрали.

  1.   Проєктні роботи (коригування проектно-кошторисної документації) для реконструкції палацу дитячої та юнацької творчості замовляли за 1 мільйон гривень у 2019 році  ТОВ “Проектний інститут “Запорізький Промбудпроект”.

Вони ж робили проектну документацію для реконструкції палацу в 2016-2018 році іншою фірмою “Базис” за 35 мільйонів. 

Керівником  ТОВ “Проектний інститут “Запорізький промбудпроект” є Олексій Лахатренко. Він же співвласник ТОВ “Променерго-Інновація”. Окрім цього, на одному з тендерів “Проектний інститут “Запорізький промбудпроект” вказувало, що орендує у “Променерго-Інновація” транспорт. Власником ТОВ “Проектний інститут “Запорізький промбудпроект” був Вадим Коверник.

Другим співвласником ТОВ “Променерго-Інновація” був Віктор Бойчевський. У декларації одного з головних спеціалістів Департаменту з управління ЖКГ Запорізької міськради Сергія Гребеннікова зазначено, що його дружина отримувала зарплату від Віктора Бойчевського.

Окрім цього, серед робітників “Променерго-Інновація” був Варавка Олександр Володимирович, особа з таким ПІБ співволодіє ТОВ “Теплобудімпорт”, де другим співзасновником є Олександр Білов – батько директора Департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Сергія Білова.

“Променерго-Інновація” виконувало роботи з проектування для ПАТ “Запоріжвогнетрив” з групи “Метінвест” Ріната Ахметова.

  1. Послуги з технічного нагляду за реконструкцією замовили ТОВ “ЄВРОБУДКОМПЛЕКТ” за 946 тисяч гривень.

Нині “Євробудкомплект” на 40% належить Юрію Доленку –  директору ТОВ “Теплобудімпорт”, яким співволодіє батько директора Департамента культури і туризму Запорізької міськради Сергія Білова – Олександр Білов. Юрій Доленко раніше працював заступником начальника управління, начальником відділу розвитку інженерної інфраструктури управління розвитку інженерної інфраструктури та будівництва Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької ОДА.

 “Наші гроші. Запоріжжя” раніше повідомляли, що “Євробудкомплект” вказувало спільних працівників та оренду складу з ТОВ “Укртех–строй”; підряди для ТОВ “Теплобудімпорт”, ТОВ “Укрспецсвітло” та ТОВ “УКБ “Кіфа”; оренду техніки у ТОВ “Строй лідер” та ТОВ “Віраж-авто”. Усі ці фірми пов’язані з родиною директора Департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Сергія Білова, а половиною ТОВ “Теплобудімпорт” володіє його батько. І печатки всіх цих фірм знайшли в одному офісі під час обшуків.

***

Таким чином, конфлікт навколо реконструкції має декілька площин: адміністрація палацу та його відвідувачі хочуть комфортних умов, краєзнавці та архітектори хочуть зберегти унікальність будівлі, а платники податків і розслідувачі говорять про корупцію. Зрештою, ці процеси не нові – просто будівля палацу таки задає масштаб.

ОНОВЛЕНО 21:35. Запорізькі краєзнавці будуть боротися за охоронний статус Палацу дитячої та юнацької творчості – ДЕТАЛІ ТУТ.

Реконструкція Палацу дитячої та юнацької творчості в Запоріжжі

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

На благодійній екскурсії Запоріжжям зібрали 12 тисяч для сім’ї медиків, яка постраждала від пожежі в Соцмісті

Катерина Майборода

2 КОМЕНТАРІ

Коментарі заборонені.