9 серпня у “Zaporizhzhia.city Hub” відкрилася фотовиставка “Небезмежність”, присвячена темі домагань у громадських місцях. На відвідувачів чекають 14 світлин та історій жінок із різних міст України: ситуації та обставини різні, але є спільна деталь – ці події залишили слід у пам’яті героїнь, завдавши непоправної психологічної шкоди.

Про ідею виставки організатори розповіли під час пресконференції в “Zaporizhzhia.city Hub”.

Цей фотопроєкт створили в межах інформаційної кампанії «Розірви коло» за підтримки уряду Великої Британії Фондом народонаселення ООН в Україні (UNFPA Україна).

Тріщини на склі, через яке зроблені фотографії, символізують порушення особистих меж. «Не без меж» – саме від цього походить назва проєкту.

У відкритті експозиції взяла участь одна з героїнь проєкту Анастасія Лугова. Це її рік тому у потязі «Маріуполь – Київ» побив і намагався зґвалтувати незнайомий чоловік (тричі судимий уродженець Запоріжжя Віталій Рудзько).

“Важливі історії жінок, які не змовчали і все ж таки розказали про ситуації, з якими вони стикнулися. Виставка направлена на те, щоб суспільство побачило, що ці ситуації є, що вони не поодинокі. І що вони трапляються, не важливо скільки тобі років, який у тебе статус, як ти виглядаєш і у що вдягнена, – пояснила Анастасія. – Насилля є, і якщо воно з тобою сталося, не слід думати “У всьому винна я”. Наше суспільство поки не відійшло від звинувачення самих постраждалих. Ця виставка має показати, що винен завжди той, хто здійснює насильство”.

Начальниця уравління патрульної поліції Запорізької області Світлана Михайловська пояснила, що наразі в Україні досі законодавство не визначає сексуальні домагання як окремі правопорушення:

“На сьогоднішній день сексуальні домагання в Україні не є визначеними та немає відповідальності за цей вид протиправної діяльності. У Штатах і Європі це поняття визначене, є механізм, як працювати з кривдниками. У нашому законодавстві визначені тільки окремі види правопорушень, які посягають на недоторканість – сексуальне насильство, зґвалтування, примушування до сексу. Але поняття “сексуальні домагання” немає. При цьому вони є тою протиправною поведінкою, яка порушує недоторканість до приватного життя, до твого тіла та твого простору.

Я готувалася, але не знайшла чіткої позиції, як має сприймати домагання правоохоронна система – це може бути сексуальне насильство, може бути “хуліганка”, але конкретного поняття немає.

Дуже важливо, щоби суспільство про це говорило. Потрібно внести зміни до кримінального кодексу – поняття “сексуальне домагання” та відповідальність за нього. Тому це дуже важлива, кожен знайде десь себе“.

У межах роботи над фотопроєктом “Небезмежність” провели перше в Україні соціологічне дослідження щодо вуличного харасменту в Україні, а також ставлення українців та українок до сексуальних домагань у публічних місцях. На сайті проєкту, а також за QR-кодами, розміщеними під знімками, користувачі можуть ознайомитися з його результатами, а також знайти рекомендації на випадок сексуальних домагань.

дослідження харасмент

Також на відкриті експозиції був присутній працівник сектору протидії домашньому насильству запорізької поліції Євгеній Токарєв. Під час дискусії учасники та учасниці обговорили питання протидії домашньому насильству. Про це “Неначасі” незабаром напише окремо.

Відвідати виставку можна до 31 серпня – у будь-який день з 9:00 до 18:00 – у “Zaporizhzhia.city Hub” (Соборний, 151). Вхід вільний.