Комітет Ради Європи із запобігання тортурам і нелюдському або принизливому поводженню чи покаранню відвідав з перевіркою три українські виправні колонії – Темнівську ВК №100 (Харківська область), Олексіївську ВК №25 (Харківська область) і Бердянську ВК №77 (Запорізька область). Делегація під час інспекції зафіксувала порушення.

Під час відвідування Бердянської колонії інспектори відзначили, що ця установа виділялася серед всіх інших “всепроникною атмосферою страху серед ув’язнених”. Ув’язнені дуже неохоче розмовляли з делегацією, вірогідно, побоюючись за свою безпеку, і багато хто з них відмовився від інтерв’ю, голосно крикнувши про те, що “все нормально і говорити, нібито, нема про що”.

“За 30 років Комітет жодного разу не відвідував в’язниці з такими масштабними відмовами ув’язнених від інтерв’ю. Проте, в ході візиту делегація змогла зібрати достатньо інформації, в тому числі від співкамерників з інших установ, які раніше перебували в цій колонії, що дозволило зробити висновок, що колонією №77 керують за допомогою системи залякування і насільства. Складається враження, що колонією управляє “залізна рука”. Проте, стало очевидним що, в той час, як все знаходиться під контролем керівництва, жорстоке поводження проводить обрана група в’язнів, зазвичай з відома і згоди адміністрації”, – йдеться в звіті Комітету.

Також йдеться про те, що персонал за допомогою так званих “чергових ув’язнених”, робить ставку на покірну поведінку від всіх ув’язнених з першого дня їхнього прибуття до колонії. Так, всі новоприбулі були змушені провести прибирання території блоку; будь-який ув’язнений, який відмовився підкоритися цим наказам, як повідомляється, був покараний іншими ув’язненими. Йшлося про фізичне покарання, яке проводилося всередині приймального відділення (зазвичай в складському приміщенні) за однією схемою: ув’язнених роздягали і змушували лягти животом на підлогу і, поки їх тримали, декілька співкамерників били їх пластиковою трубкою по ступнях і / або сідницях. Інші форми жорстокого поводження включали примус ув’язнених протягом тривалого часу знаходиться в положенні навпочіпки і присідати сотні разів. Один ув’язнений стверджував, що піддавався такому поводженню кілька разів, поки, нарешті, не погодився підмести територію приймального відділення.

Також було отримано 21 заяву, згідно з якими в день прибуття в колонію ув’язнені були проінструктовані про формальні і неформальні правила колонії. Ті, хто погоджувався їх бездоганно виконувати, могли уникнути фізичного жорстокого поводження і відбути покарання “відносно спокійно”.

Делегація також зазначила, що в колонії №77 вкрай рідко використовуються формальні дисциплінарні стягнення.

У своїх рекомендаціях Комітет запропонувала відповідальним структурам провести повномасштабну перевірку колонії № 77: тюремні чиновники і наглядачі, які вдаються до насильства або віддають такі накази, повинні понести за це відповідальність.