Щоб підтримувати рівність прав ЛГБТ-людей та протидіяти дискримінації – не обов’язково належати до цієї спільноти. Навіть більше, якщо ви вважаєте, що кожна людина повинна мати рівні права, а одностатеві стосунки – це варіант норми, то ви вже є союзником ЛГБТ-спільноти. “Неначасі” дізнався, чому гетеросексуальні люди підтримують гомо-, бі-, пансексуалів, транс* та інтерсекс-людей, та що потрібно для того, щоб стати союзником.

Хто такі союзники?

Союзники (з англ. straight ally) – це гетеросексуальні люди, які свідомо підтримують рівні громадянські права та виступають проти дискримінації ЛГБТ-людей. Така підтримка може виражатися по-різному. Наприклад, не всі союзники/ці виступають за легалізацію одностатевих шлюбів та проведення Прайдів. Інколи зв’язок союзників та ЛГБТ-людей може бути на особистому рівні – йдеться про підтримку друзів та родичів, які належать до спільноти. 

Серед зірок, які відкрито підтримують ЛГБТ-спільноту та є союзниками/цями, – Деніел Редкліф (той самий Гаррі Поттер), Енн Хетуей, Бейонсе, Пінк, Шер, Джордж Клуні, Дженніфер Лопес та інші знаменитості. 

Ірина Рубіс, тренерка з різноманіття та інклюзивності, засновниця проєкту «Biasless» та рейтингу інклюзивності вітчизняного бізнесу «Рівень», зауважає, що вона є не лише союзницею, а ще й правозахисницею. 

«Що це означає? Що при нагоді в рамках своїх освітніх проєктів, а також у розмовах з упередженими щодо ЛГБТ-спільноти людьми я на прикладах та зі статистикою пояснюю, чому толерантність у цілому і конкретно до ЛГБТ-людей це норма у ХХІ столітті. Я ставлю на перше місце особистість і гідність людини. Тож моє ставлення до ЛГБТ-людей завжди було адекватне та толерантне. Але союзництво допомагає мені нарощувати експертизу в темі, добирати різні контраргументи для упереджень, що транслюються різними людьми», – наголошує вона. 

Ірина Рубіс

Ірина розповідає, що людей, далеких від правозахисту, дуже дивує, що гетеросексуальна жінка, мати трьох дітей, є союзницею ЛГБТ+, проте легкі пояснення знімають цей подив і в половині випадків викликають повагу. Іншу половину людей Ірина намагається переконати через турботу, мовляв, «тобі слід розібратися у цьому питанні, аби потім не потрапити до неприємної репутаційної ситуації». Проте з радикальними гомофобами вважає за краще не сперечатися – марно.  

Читайте також: ЛГБТ-центр у Запоріжжі: навіщо він працює і що там відбувається

Як бути союзниками/цями? 

Універсальних правил союзництва, звичайно, немає, але є певні рекомендації. Приміром, Нікола Керролл, випускниця Університетського коледжу Лондона, яка займається вивченням ЛГБТ-тематики, радить

 • Будьте відкритими до нової інформації. Спробуйте дізнатися більше про історію, термінологію та проблеми, з якими стикаються ЛГБТ-люди. 
 • Дізнайтеся про власні привілеї. Якщо ви цисгендерна (тобто така, чия ідентичність збігається зі статтю, визначеною від народження) та гетеросексуальна людина, то, ймовірніше за все, у вас вже є певні речі, щодо яких вам не доведеться перейматися: право на шлюб, можливість вільно усиновлювати чи удочеряти дітей, відсутність дискримінації через сексуальну орієнтацію чи гендерну ідентичність тощо. З проблемами, які перераховані вище, ЛГБТ-спільнота стикається доволі часто. Розуміння цього допоможе ставитися до ЛГБТ+ з емпатією та розумінням, а також допомагати їм боротися за ці права. 
 • Не пропускайте. Не слід бути впевненими в тому, що всі ваші знайомі, сусіди чи колеги – цисгендерні гетеросексуали. При знайомстві з новою людиною краще зайвий раз перепитати про те, як правильно до неї звертатися та який займенник використовувати. А також використовувати гендерно нейтральні означення під час обговорення особистих стосунків – казати «партнер/ка», якщо не знаєте статі та гендерної ідентичності людини, з якою зустрічається співрозмовник. 
 • Сприймате союзництво як дію. Замало лише називати себе союзником/цею, варто також розуміти та відстоювати права ЛГБТ-спільноти. Наприклад, ви можете зробити зауваження, якщо хтось із вашого оточення висміюватиме ЛГБТ+ або свідомо поширюватиме міфи

Андрій Сочинський, директор ГО «Інститут Креативних Інновацій» зазначає, що часто слово толерантність плутають із терпимістю (хтось несвідомо, а хтось із маніпулятивними цілями), але терпіти – це означає відчувати дискомфорт, а толерантність передбачає спокійне, виважене сприйняття інакшості.

Андрій Сочинський

«Жодна людина не схожа на іншу, і це природно. Ви ж не станете навчати свою доньку, що погано бути жінкою? Не говоритимете синові, що неправильно народитись українцем, білорусом чи поляком? Рівно така ж ситуація з сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю. Як для кожної матері її дитина завжди буде її дитиною, так і кожна людина буде собою, подобається Вам це чи ні. То навіщо пропагувати ненависть, тим більше з причин, які їй непідвладні?», – каже Андрій. 

 • Боріться з власними переконаннями та стереотипами. Інколи, навіть серед союзників/ць, є певні уявлення щодо зовнішнього вигляду та поведінки ЛГБТ+. Приміром, часто вважають, що всі геї фемінні, а лесбійки маскулінні, або в одностатевих парах хтось відіграє роль жінки, а інший/а – чоловіка. Це не так. Тому варто бути відкритими до нової інформації, а також усвідомлювати, що ви теж можете помилятися. 
 • Зрозумійте, що мова має значення. Якщо при знайомстві з людиною вона представилася жіночим ім’ям, а ви переконані в тому, що це чоловік, і спеціально використовуєте до неї чоловічий займенник, то в цей момент ви займаєтеся місгендерінгом (вживання займенників, які не відповідають гендерній ідентичності) або деднеймінгом (вживання імені, яке було від народження, попри нове соціальне чи паспортне ім’я). А це є проявом мови ворожнечі. 
 • Знайте, що інколи ви будете помилятися. Перепросіть і попросіть поради. Якщо при спілкуванні з небінарною чи трансгендерною персоною ви випадково вжили неправильний займенник – не варто засмучуватися та панікувати. Вибачтесь за помилку та поясніть, що союзництво для вас – це новий досвід, і ви ще поки вчитесь цьому. Співрозмовник/ця обов’язково оцінить ваші старання. 

Союзниця та правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Олена Виноградова вважає, що створення безпечного середовища, де кожен відчуває себе рівним і захищеним, – це найкраще союзництво, а відчуття безпеки в країні, де ми живемо є найкращою гарантією для будь-якої групи населення. 

Олена Виноградова

«За професією я юристка, і вже дуже давно обрала собі спеціалізацію, пов’язану з правами людини. І для мене з дитинства було природно те, що всі рівні, дискримінація не може толеруватися, всі мають право на повагу тощо. Мені стало цікаво поглибити свої знання в сфері захисту і дотримання прав ЛГБТ-спільноти. Тож уперше я замислилася над терміном “союзниця ЛГБТ+” під час програми “Союзники: Школа солідарності з ЛГБТ+”, яку проводить Freedom House.  І саме з цієї школи я дізналася, що я є союзницею», – ділиться вона.

А от проєкт «Союзники в дії», який реалізує ГО «Точка Опори ЮА», серед іншого, також пропонує такі кроки до союзництва: 

 1. Читати коректну та правдиву інформацію про життя ЛГБТ+, а не фейкові новини. 
 2. Відстоювати свою позицію союзника/ці у публічних дискусіях.
 3. Написати пост на підтримку ЛГБТ+ на своїй сторінці під хештегом #alliesinaction до однієї з пам’ятних дат (Дня видимості лесбійок, Міжнародного дня боротьби проти гомофобії, Міжнародного дня прав людини тощо). 
 4. Взяти участь у Марші рівності в своєму місті. 

Читайте також: Та сама Наталія Лобач: як це – бути крутою урбан-активісткою та постійно боятися викриття

Таня Касьян, проєктна менеджерка ГО «Точка опори ЮА», розповідає, що її шлях як союзниці почався з роботи в медіа, коли вона очолювала сайт «Womo.ua» і писала на тему гендерної рівності, прав людей з інвалідністю, ЛГБТ+ тощо. 

«Це було в 2014-2015 році. Наш голос був помітним, але надзвичайно тихим, тому що журналістів/ок, які писали на ці теми, було дуже мало. Зараз кількість медіа, які про це пишуть, збільшується. Риторика змінються, теми висвітлюються більш коректно та обережно. Зазвичай, якщо я бачу, що хтось у ЗМІ пише “гомосексуалізм”, а не “гомосексуальність”, то в коментарях роблю зауваження. Медіа дякують, перепрошують і виправляють цю помилку. А взагалі, писати про ЛГБТ+ важливо не лише в Прайд-місяць, а впродовж усього року», – підсумовує Таня. 

Таня Касьян

Нагороди за союзництво 

18 вересня у Києві  відбулася перша церемонія нагородження за значний вклад у видимість ЛГБТ-спільноти KyivPride Awards 2021. Серед союзницьких нагород такі

ЛГБТ-союзниця року в Україні: Тетяна Микитенко, засновниця і ведуча блогу й щотижневого розважального шоу «Рагулі», в якому вона часто порушує питання прав ЛГБТ-людей. 

Тетяна Микитенко

ЛГБТ-френдлі бренд року в Україні: ПриватБанк, який під час Прайд-місяця випустив новий дизайн карток на підтримку ЛГБТ-спільноти. 

ЛГБТ-фредлі медіа року: Star Light Media – ЗМІ, яке створює проєкти на підтримку ЛГБТ-ком’юніті, поширює ідеї толерантності та недискримінації. До холдингу входять телеканали «ICTV», «СТБ», «Новий канал», «М1» та «М2».

Для Юлі Олефіренко, менторки з волонтерства Української Академії Лідерства, союзництво – це про допомогу, підтримку та інформування населення щодо ЛГБТ+. 

«Я вже десять років є волонтеркою Товариства Червоного Хреста України, а одним із принципів цієї організації є неупередженість абсолютно до всіх людей. Раніше я вважала, що союзники/ці мають робити багато для ком’юніті, тому так себе не називала. Зараз стало зрозуміло, що те, що я повністю підтримую ЛГБТ-спільноту та прагну до того, щоб її права не порушували, – це вже про союзництво. Також два роки тому я навчалася у Школі толерантності для психологів з питань СОГІ, і після цього почала проводити сесії для волонтерів Червоного хреста на тему коректної термінології, розповідати та пояснювати чому ЛГБТ+ – це норма», – каже Юля. 

Юля Олефіренко

Тож союзництво виявляється у базових речах та повсякденні: використанні коректної лексики, уникнення образливих жартів про ЛГБТ+ та шанобливому ставленні до всіх людей, незалежно від їхньої статі та гендерної ідентичності. 

Авторка: Яна Радченко

ВАМ ТАКОЖ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Disclaimer: This material is prepared as part of the Writing for Diversity project with the support of the Eastern Partnership Program of the German Federal Foreign Office.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я