![]() | Вікторія Біленко – співзасновниця запорізького ГО “Діаклуб”. Ця організація займається інформуванням про діабет (особливо 1 типу, що найчастіше стосується дітей) і підтримує тих, хто нещодавно дізнався про діагноз. |
Ще 10 років тому більшість людей думала, що цукровий діабет – це щось про старість та неміч. Звичайно, ми чули, що він може виникнути і у молодому віці. Але це ж скільки цукерок треба з’їсти, щоб так захворіти? А потім моя донька захворіла на цукровий діабет першого типу в 11 місяців. І виявилося, що не все так просто і цукерки тут зовсім ні до чого.
Взагалі її маніфест (тобто виявлення діабету вперше та постановка діагнозу) був досить складним. На своїй дитині я відчула всю беззбройність вітчизняної медицини стосовно діабету 1 типу. Наприклад, районні педіатри навіть не думають в сторону цього діагнозу. В кращому випадку можуть направити на аналіз глюкози натщесерце. Про глікований гемоглобін вони у більшості випадків взагалі не чули. Тим паче ніхто не навчає вагітних та новоспечених мам звертати увагу на такі симптоми у дитини, як втрата ваги, спрага та частеньке бігання на горщик. Наша лікарка теж не знала, і потім багато разів перепрошувала, що вчасно не допомогла з діагностикою.
Після маніфесту у дитини, ні… у всієї нашої родини був період адаптації до нового способу життя. Не раз довелося розповідати батькам інших дітей про те, що таке діабет. Виявилося, що досить велика кількість вихователів та педагогів також нічого не знає про цю хворобу. Окрема задача із зірочкою – пояснити іншим людям, які прагнуть пригостити дитину, що їй не можна просто “з’їсти цукерку”. Навіть, якщо вона без цукру. Навіть, якщо замість цукерки буде запропоновано яблуко чи апельсин. Бо це все – їжа (тим паче, що складається здебільшого з вуглеводів), і вона досить сильно впливає на рівень глюкози в крові.
І ми усвідомили, що бодай частку тієї інформації, яку ми дізнались та продовжуємо дізнаватися кожного дня, було б непогано знати і іншим. Так, власне, ми, дві подруги – Вікторія Біленко та Поліна Фролова (що за сумісництвом є кумами, отже інколи кумівство може бути й корисним!) і заснували ГО “Діаклуб”.
Бо що пересічна людина знає про діабет? Загугліть прямо зараз (так-так, відкрийте додаткове вікно у вашому браузері та вбийте в рядок пошуку) «Типи діабету». Б’ємося об заклад, що 99% посилань на кількох перших сторінках розповість про те, що існує два типи діабету. Але ділити діабет на два типи (ЦД1 і ЦД2 або І та ІІ тип), це все одно, що ділити автомобілі на легкові та вантажні, а літаки – на військові і цивільні. І навіть якщо наші знання обмежуються лише цими двома видами діабету, було б непогано знати, що перший тип – це аутоімунна генетична хвороба, виникнення якої зовсім не залежить від кількості солодкого, що споживає людина.
ЯК (НЕ) ЗІПСУВАТИ АНАЛІЗИ
До речі, діагностика діабету в нашій країні теж не завжди на належному рівні. Уявімо собі людину, яка прямо зараз, читаючи цю колонку, згадала, що часто відчуває спрагу, та вирішила перевірити рівень глюкози у крові. Як це краще зробити?
Результатом походу до дільничного ендокринолога або сімейного лікаря скоріш за все стане напрям на аналіз крові натщесерце. І ось ця гіпотетична людина обирає день N, коли планує здати аналіз. Звичайно, вона не їсть солодкого на вечерю до цього, зранку випиває стакан води (бо корисно ж!), робить 20 хвилинну зарядку і швидким темпом йде до поліклініки.
Гіпотетична людина отримує результат, наприклад, 5,4 ммоль/л і радіє, бо лабораторія поліклініки вважає верхнею межею допустимих значень 5,5 ммоль/л. Все ніби ж в нормі?
Давайте спробуємо вмовити цю гіпотетичну людину на всяк випадок здати аналіз в приватній лабораторії (державні поліклініки його не роблять) на глікований гемоглобін (ГГ). До речі, забір крові для цього тесту виконується виключно з вени, незалежно від віку пацієнта.
Саме глікований гемоглобін (його ще називають гемоглобін А1с(HbA1c) або глікогемоглобін) Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала використовувати для діагностики цукрового діабету ще в 2009 році! Він також є корисним для контролю перебігу вже виявленого захворювання.
Тест А1с(HbA1c) базується на приєднанні глюкози до гемоглобіну – білку у червоних кров’яних клітинах (еритроцитах), який переносить кисень. В організмі людини еритроцити постійно утворюються та відмирають. Цикл життя червоних кров’яних клітин складає 3 місяці. Саме тому показник А1с(HbA1c) відображає середній рівень глюкози у крові за цей період.
Читайте також: Волонтерство в Запоріжжі: топ можливостей для кожного та кожної |
Чому глікований гемоглобін є беззаперечно більш справедливим, аніж аналіз рівня глюкози натщесерце? Бо поняття “натщесерце” є досить розмитим. Кожна склянка води “розбавляє” наявну в крові глюкозу. Фізичне навантаження (навіть швидка хода до поліклініки) “з’їдає” глюкозу, бо остання є паливом для організму. Крім того, якщо стан речей не є критичним, то дотримання дієти навіть протягом доби здатне знизити певною мірою рівень глюкози у крові.
Повірте, враховуючи скільки стресує та скільки солодкого поглинає сучасна людина, діагностика зайвою не буде. Бо саме стрес та неправильний спосіб життя є основними факторами, що викликають цукровий діабет 2 типу.
Щодо першого типу… тут все складніше. Групи ризику як такої не існує, бо справа у генетиці. Проте на певні симптоми (втрата ваги, сильне почуття спраги, часті походи до туалету “по-маленькому”, постійна втома та роздратованість) батькам слід точно звернути увагу.
І не тільки батькам! Чимало людей навіть не здогадуються, що десь поруч може знаходитися особа з діагнозом “цукровий діабет” та, наприклад, страждати від гіпоглікемії. Ймовірно ви вже чули подібне слово. Це низький рівень глюкози крові, що є досить небезпечним за умов менше 3,2 ммоль/л для здорових або 4 ммоль/л для діабетиків відповідно.
ЯК ДОПОМОГТИ?
Цей стан завжди вимагає негайних дій. Коли рівень цукру в крові падає, клітинам мозку не вистачає живлення – людина може втратити свідомість.
Деякі навіть здорові люди дуже гостро відчувають гіпоглікемію. Їхній організм запускає адреналінові провісники: пітливість, дратівливість, шалений голод; тремтіння; підвищене серцебиття.
У діабетиків можуть спостерігатися також мозкові симптоми, зокрема, проблеми зі слухом; порушення уваги; сплутаність свідомості; дивна поведінка чи навіть судоми.
Що робити, якщо ви відчули симптоми гіпоглікемії у себе або спостерігаєте їх у знайомого? А може ви періодично чи постійно працюєте з дитячим колективом, і здається, ніби один з дітлахів має гіпоглікемію прямо зараз? Треба скористатись правилом 15 хвилин!
Для діабетиків є «робочим» наступний алгоритм:
- з’їсти 15-20 грамів простих вуглеводів;
- перевірити глюкозу крові через 15 хвилин;
- якщо гіпоглікемія триває, то повторити прийом 15 грамів простих вуглеводів.
Для здорових людей працює наступна схема:
- з’їсти 15-20 грамів простих вуглеводів;
- через 15 хвилин з’їсти складні вуглеводи + білок, що врятують від голоду надовго.
А тепер головне! 15 грамів простих вуглеводів – це:
- спеціальні таблетки глюкози (1 таблетка приблизно дорівнює 4 г вуглеводів);
- ½ чашки соку;
- 1 столова ложка цукру, меду;
- 4-6 шматків цукру-рафінаду.
Запам’ятайте: шоколад, молоко, тістечка містять в своєму складі жири і піднімають глюкозу крові повільно, тому в якості першої допомоги їх використовувати неправильно! Краще випийте сік або солодкий чай (каву) в той час, як шукаєте де можна повноцінно поїсти.
Повірте, кожного разу, коли ми говоримо про цукровий діабет, тим паче у дітей, ми робимо це з певним комом у горлі. Але менше за все ГО “Діаклуб” прагне драматизувати чи демонізувати хворобу. Наша мета полягає у зовсім іншому – допомогти комусь вчасно діагностувати її чи бодай зробити маніфести інших менш травматичними. А ще – розповісти суспільству про те, що хоча цукровий діабет і зустрічається частіше, ніж ми всі думаємо, життя – солодке на смак!
Ця колонка виходить сьогодні, тому що саме 14 листопада, за рішенням ООН, відзначаються Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Цього дня в 1891 році народився той, хто врятував та ще врятує мільйони життів – Фредерік Грант Бантинг – відкривач гормону інсуліну. Він є ДОСІ наймолодшим лауреатом Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини (на момент вручення премії йому було 32 роки).
???? Сторінка ГО “Діаклуб” у базі “Неначасі” – за цим посиланням.
???? Телеграм-канал, в якому зараз проходить марафон “50 г цукру”: https://t.me/diaclub_org
???? Сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/diaclub.org
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як це – бути батьками, яким треба рятувати дітей від війни: історії з Запоріжжя та Луцька
НЕ НА ЧАСІ / НАРОД НЕ ГОТОВИЙ
У Запоріжжі екологічна організація шукає волонтерів і активістів
Від прокислого молока — до відмови в операції: як живеться батькам-ромам у Запоріжжі та Луцьку