За цим законом, можна взяти одноразову оплачувану відпустку на 14 календарних днів:
- чоловіку, дружина якого народила дитину;
- батьку дитини, що не перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але разом із нею проживає, пов’язаний побутом, взаємними правами та обов’язками;
- бабусі, дідусеві або іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає за дитиною (якщо мати або батько виховує дитину самостійно).
Крім цього, чоловіки, які мають дітей віком до 14 років або дітей з інвалідністю, можуть попросити про скорочення тривалості робочого часу за власний кошт.
У пояснювальній записці до законопроєкту написано, що цей документ має “усунути законодавчі прогалини, які обмежують права чоловіка на відпустку для догляду за дитиною; створити передумови для посилення ролі батька у процесі вихованні дітей та розвитку відповідального батьківства в Україні”.
Нагадаємо, зараз право батька піти в декретну відпустку для догляду за дитиною закріплене в Кодексі законів про працю України (ст. 179). Щоправда, такою відпусткою батько може скористатися лише в тому разі, якщо мати дитини вийшла на роботу або тривалий час перебуває в лікарні.
Як повідомляло “Громадське”, за даними Мінсоцполітики, станом на 1 січня 2019 року матеріальну допомогу після народження дитини з понад мільйона людей отримали 15 тисяч чоловіків. Сталося це саме тому, що такі виплати оформлюються на батьків у декреті.