Еліна Савва - мама дівчини з аутизмом

Радіо на дотик

Віжн-радіо “На дотик” – це незалежне місцеве радіо, створене запорізькими журналістами та громадськими активістами, що висвітлює актуальні питання та разом з гостями студії аналізує проблеми сьогодення.

 

Еліна Савва, письменниця, блогерка та мама дорослої доньки із аутизмом, розповіла у етері віжн-радіо «На дотик» про їхню історію успішної соціалізації.

Етер був присвячений Міжнародному дню грамотності, і під час нього ведучі Павло Мірошниченко та Олена Ольшанська разом з гостями піднімали важливі питання освітньої сфери. Одним з таких питань стала тема про соціалізацію дітей з аутизмом. Свою історію успіху розповіла Еліна Савва, мама Марії Савви, учасниці музичного гурту «Rain people».

В Україні така ситуація, що чим пізніше народилася дитина з аутизмом, то їй більше щастить. Маші 23 роки, а починали ми роботу з нею на початку нульових. Тоді я лікарям пояснювала, що таке аутизм, бо ніхто не знав. Я казала, що наша донька з аутизмом, а люди в білих халат питали, що це.

Еліна розповідає, що послугою «раннього втручання» їм вдалося скористатися вже, коли Марії було десять років — на щастя, доволі успішно.

Ця послуга означає, що якщо батьки бачать, що з дитиною щось не так, то вони можуть звернутися до центрів ранього втручання, де невропатолог та психолог визачать, чи є у дитини проблеми.  Це можна зробити в будь-якому віці і почати роботу. Основна задача – це піти до загальноосвітньої школи.

Еліна Савва - мама дівчини з аутизмом

Зараз, за словами мами, ситуація набагато краща. Є НУШ (Нова українська школа), де маленькі діти у першому класі, як у випускному класі садочку, не мають великого навантаження. У таких класах є сенсорні кімнати, є асистент учителя, який коригує навчальний процес, допомагає викладачеві, допомагає наладити стосунки з іншими дітьми.

Я нарікань на НУШ ще не чула, і батьки мають варіанти. Дитина може піти на повний шкільний день чи на частковий. Вона може піти на індивідуальне навчання, а як буде відчувати в собі сили, то піти до класу. Варіантів безліч, і найбільш позитивне в цьому те, що батьки і діти не самотні.

Еліна розповідає, що Маші дуже хотілося спілкуватися, але їй це не вдавалося через її особливості.

– Можна вивчити мову, але от спілкування з іншими дітьми дається нелегко. Вона не розуміла жартів, не розуміла подвійного сенсу. Коли велика компанія і всі перекидуються репліками, то ій було важко сконцентруватися.

Коли Маша пішла до школи, то з боку вчителів проблем не було, а от з боку дітей були, бо дівчинка спілкувалась українською — і через це інші учні насміхалися.

Ми зверталися до вчителів, але вони казали, що не можуть зазирнути в кожну сім’ю. Пробема в тому, що все починається з сім’ї. Я бачу, що у моїх однолтіків є завдання заробити на себе, на дітей, попіклуватися про батьків, а все інше не цікаво. Це виражається і у ставленні до хворих людей, і до країни, і до екологічних проблем. Ось ця закритість вона працює на мінус. І з цією установкою ми суспільство не побудуємо.

Еліна Савва - мама дівчини з аутизмом

Батькам дитини з аутизмом доводиться жити з постійним величезним напруженням. Еліна намагається відпочивати зараз, але важко відійти від того стану, який тривав багато років.

– Зараз мами трохи інші. Вони звертаються до психологів, вони об’єднуються, вони спілкуються, у них є більше оптимізму, є позитивні приклади — як Маша, як її колеги по гурту «Rain People». Мами бачать, що дитина може соціалізуватися.

Цікаво, що Марія є організаторкою багатьох заходів. Того року це був вечір пам’яті Василя Стуса.

Марія як танк, – сміється мама, – Бачу ціль, не бачу перепон. Ця відсутність абстрактного мислення не дає їй відчувати страхи. Ми думаємо, що “може, у нас не вийде”, а вона ні. Сама вирішила, всіх обдзвонила. До того ж люди з аутизмом страшенні трудоголики. Я навпаки її вчу розслаблятися. Ти годину позаймалася, зроби перерву, випий чаю. Але якась тема захопить, і вони доводять її до кінця.

Щоб допомогти дітям з розладами аутичного спектру та їхнім батькам, Еліна Савва вирішила написати книгу про їхню історію успіху з соціалізацією дитини з аутизмом. Вихід книги можна очікувати у найближчий час.

Повний етер віжн-радіо «На дотик» можна подивитися за цим посиланням.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: