Кількість людей з інвалідністю та тих, хто має певний досвід інвалідності, значно більша, ніж зазвичай вважається в Україні. Кожна десята людина в Україні офіційно має інвалідність. Опитування також показало, що люди не завжди усвідомлюють, що їхні права порушено, та що існує система інститутів, яка має їх захищати. 

Про це йдеться в результатах Всеукраїнського опитування ГО “Fight For Right” у співпраці з Київським міжнародним інститутом соціології. 

Опитування виявило, що 10.8% всього населення – 12% чоловіків та 9.7% жінок – мають інвалідність. Окрім того, 6% населення України мають стійкі порушення без оформленої інвалідності. Щонайменше 4.4% населення України мають одну (або більше) близьку людину в родині з інвалідністю.

Тобто, кожна п’ята людина в Україні відчуває на собі вплив державної політики у сфері прав людей з інвалідністю (22% всього населення).

Також, відповідно до результатів опитування, щонайменше 17% людей з інвалідністю зазнавали порушень своїх прав. Зазвичай це була відмова в працевлаштуванні через інвалідність (16.6%). 10% людей з інвалідністю зазнавали принижень через інвалідність. 4.8% відсотків людей з інвалідністю не змогли самостійно проголосувати на виборах, а 2% не мали доступу до інклюзивної освіти. 

Більше половини людей з інвалідністю

вважають, що їхні права не порушувалися. 

Такої думки 61% людей з інвалідністю. 4.5% людей з інвалідністю було важко сказати, чи вони зазнавали порушень своїх прав.

Люди з інвалідністю - порушення прав

«Відповіді на це питання наводять на думку, що, можливо, більшість людей з інвалідністю не зазнавали порушень своїх прав. Однак, при цьому, приблизно 65% людей з інвалідністю не задоволені рівнем виплат та додаткового догляду від держави, – пояснюють автори дослідження, – а 44% вважають, що держава робить недостатньо для забезпечення рівних умов для них. Високий рівень незадоволення своїм статусом у поєднанні з твердженнями про відсутність порушень своїх прав виявляє важливу суперечність у поглядах людей з інвалідністю. З одного боку, це може свідчити про те, що вони недостатньо поінформовані про свої права.

Більше 21 % людей з інвалідністю вважають, що Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю в Україні зовсім не виконується, а приблизно третина людей з інвалідністю не знають про Конвенцію ООН про права людей з інвалідністю. Тому є ймовірність, що люди з інвалідністю не артикулюють свої потреби та побажання до держави в контексті прав людини, – переконані соціологи. – Відповідно, коли вони зіштовхуються з ситуаціями, коли їхні законні права порушуються, а легітимні потреби не задовільняються, вони можуть цього не знати і не формулювати таким чином для себе, вважаючи, що їхні права не порушені».

69,8% людей з інвалідністю, які вказали,

що їхні права порушувалися,

не вдавалися до захисту своїх прав.

Люди з інвалідністю - права

Більшість з них повідомили, що не вірили в можливість захистити свої права (31.7%). Набагато менша кількість людей з інвалідністю відповіли, що вживали заходів для захисту своїх прав. Про це повідомили щонайменше 12% людей з інвалідністю. Найчастіше вони обирали звернення до суду (7.9%), органів влади (7.4%) або організацій людей з інвалідністю (7%). Дуже мала кількість з них зверталися до ЗМІ (2.6%), до правозахисної організації (2.1%), Уповноваженого з прав людини з нвалідністю (1.6%), Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (1.1%).  12.2% людей з інвалідністю вживали інші заходи для захисту своїх прав.

 69,3% людей з інвалідністю не вдалося захистити свої права. Вдалося 16.4%.

Люди з інвалідністю - захист прав

Довіру до органів державної влади у захисті своїх прав висловили лише 16% людей з інвалідністю. Найбільше довіри людей з інвалідністю мають громадські організації 32,2%: організації з прав людей з інвалідністю (16.9%) та правозахисні організації (15.3%) та місцеві органи влади (18.4%). Омбудсманам довіряє суттєво менше людей з інвалідністю: Уповноваженому з прав людей з інвалідністю довіряють 11.4%, а Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини – 7%. Органам державної влади також довіряє мало людей з інвалідністю. Верховній Раді України довіряють 7.5% опитаних, Кабінету Міністрів України – 5.2%, судовій владі – 3.4%. 12.5% опитаних людей з інвалідністю було важко відповісти на це питання.

Люди з інвалідністю - довіра

До чверті людей з інвалідністю не довіряють жодним організаціям, які займаються забезпеченням прав людей з інвалідністю (23.7%). 

Запорізькі організації та фонди, які допомагають людям з інвалідністю, можна знайти у БАЗІ «НЕНАЧАСІ».

Вас може зацікавити:

“Камнем лежать или гореть звездой”: історія одного уроку музики для людей з аутизмом