Книги дозволяють нам дізнатися про досвід, якого у нас немає і який нам недоступний. Або ж навпаки — усвідомити, що ми не одні в тому, що переживаємо.

«Неначасі» разом із «Запорізькою обласною бібліотекою для юнацтва» зробили підбірку з 5 крутих книг, які розповідають про життя дітей з інвалідністю та їхніх батьків.

Марк Лівін «Ріки і дороги»

Ріки і дороги

Марк Лівін – сучасний український письменник та журналіст. Герой його книги – 14-річний Матвій – хлопчик з синдромом Аспергера (порушення психічного розвитку, який характеризується труднощами в соціальній взаємодії, незграбністю, а також обмеженим, повторюваним репертуаром інтересів і занять).

Одного разу Матвій, образившись на бабусю, втікає до лісу, щоб знайти себе. Прагнучи порозумітися з власним «Я», він розповідає про свої почуття, родину, світ, який в одну мить розбився на друзки, і про неймовірного друга – рудого собаку. Розповідає про свої вподобання і тривоги, і про те, що рідні можуть помирати двічі.

Ця книжка насамперед про страхи та про те, що допомагає їх подолати, а також про любов і про вміння сприймати інакшість людей.

Історія сумна, але водночас добра і світла.

Дорота Тераковська «Мишка»

Мишка

Життя родини Адама та Єви детально розплановано: спершу кар’єра і посада в раді директорів престижної фірми, солідний рахунок у банку, власний будинок, а вже тоді можна подумати й про дитину, яка буде забезпечена всім найкращим. Але в них народжується Мишка – дитина з найважчою формою синдрому Дауна. Батьки проходять нелегкий шлях: від першої думки відмовитися від доньки до прийняття і любові.

Читач бачить цю історію з трьох боків: жертовність матері, абсолютна відстороненість батька та відчуття дитини. 

Дівчинка має неймовірну потребу в любові і неймовірну здатність пробуджувати любов. Саме цій найглибшій, найлюдянішій любові і присвячена дуже непроста, вкрай болісна, але життєствердна книжка Тераковської.

Читайте також: «Ви так гарно виглядаєте, навряд у вас ВІЛ»: історія одного пацієнта

Шерон М. Дрейпер «За межею»

За межею

Дрейпер – відома афро-американська письменниця, педагогиня за фахом і мама дитини з інвалідністю. Саме тому значне місце в її творчості посідає тема нетипового батьківства.

Головна героїня книжки «За межею» – 11-річна дівчинка Мелоді. У неї церебральний параліч.

Вона не може говорити, самостійно їсти, ходити і навіть сидіти, але має високий рівень інтелекту.

Вона докладає чимало зусиль, щоб люди зрозуміли, що вона розумна.

Дуже цікаво авторка описує досвід інклюзивного навчання: від захоплення, що ти спілкуєшся зі своїми однолітками — до розчарування, коли твоя команда тебе зрадила. Та Мелоді не втрачає оптимізму і намагається жити повноцінним життя. Заповітна мрія дівчини – щоб її почули та зрозуміли.

Андрій Бачинський «140 децибелів тиші»

140 децибелів тиші

В автомобільній аварії юний музикант втрачає не тільки батьків та сестричку, але й слух і здатність розмовляти. Сергій мусить навчитися по-новому спілкуватися з ровесниками в інтернаті, подолати зневіру та відчай. Якщо в попередніх книгах дітей з інвалідністю виховували батьки, то в цій змальований зовсім інший життєвий досвід. Часто діти, що виростають у спеціалізованих закладах, страждають від злочинців. Саме так трапилося з героєм цієї книжки, коли він утік з інтернату. У житті буває по-різному, але історія Сергія має позитивний фінал.

Джулія Волтон «Слова на стінах»

Слова на стінах

У 16-річного Адама досить рано діагностували шизофренію. Він не здатен відрізнити марення від реальності. Щоб позбутися зорових та слухових галюцинацій, він погоджується на експериментальне лікування. Тож тепер для психотерапевта він веде щоденник про свою родину, друзів та перше кохання, доки тривають випробування препарату, який лише на деякий час допомагає йому приховати діагноз. Аж ось його таємниця стає відомою всім. Як зреагують нові друзі та кохана дівчина на його хворобу?

Історія Адама – вигадка, але мільйони людей у всьому світі хворіють на шизофренію насправді. Важливо розуміти, що більшість із них не є жорстокими та не становлять небезпеки. Захворювання може виявлятися по-різному, тож не бійтеся просити про допомогу, якщо вона вам потрібна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: